بندر ترکمن گلستان

3815 ۱۳۹۶/۰۹/۱۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بندر ترکمن در سال 1307 و در زمان رضاشاه بنیان گذاری گشت تا به عنوان ایستگاه آخر راه آهن جنوب به شمال استفاده گردد. این شهر در سال 1359 به عنوان بخشی از استان گلستان اعلام و دارای فرمانداری شد.

بندر ترکمن بدون شک یکی از زیباترین شهرهای استان گلستان می باشد. طبیعت زیبا و دلنشین در کنار مردمی خونگرم و با آداب و رسوم خاص خود، این شهر را به یکی از خاص ترین شهرهای ایران تبدیل کرده است.

بندر ترکمن,بندر ترکمن ایران,بندر ترکمن در استان گلستان

بندرترکمن در سال 1307 و به عنوان ایستگاه آخر راه آهن جنوب به شمال تاسیس شد. همچنین این شهر وظیفه راه اندازی شیلات را در منطقه به عهده دارد. این بندر آثار تاریخی و طبیعی زیادی دارد که از جمله آنها می توان به مقبره آق امام و قدمگاه خواجه بهاء الدین نقشبندی اشاره کرد. این شهر با کشور ترکمنستان، شهرستان های آق قلا، کردکوی و دریای مازندران هم مرز می باشد. همین موقعیت جغرافیایی سبب شده تا جاهای دیدنی بندر ترکمن زیاد باشد.

بندرترکمن,جاذبه های گردشگری گلستان,جاهای دیدنی بندر ترکمن

جزیره آشوراده یکی از جاذبه های بندر ترکمن است. این جزیره تنها جزیره در دریای مازندران می باشد که متعلق به ایران می باشد. آشوراده محل تأمین نزدیک به 40 درصد خاویار دنیا و یکی از مهمترین تالاب های جهان است.

هر زمان از سال که به این منطقه سفر کنید می توانید پرندگان مهاجر را در آن ببینید. همچنین قلعه مثلثی که به جا مانده از زمان اشغال روس هاست در این جزیره قرار دارد. از بندر ترکمن با قایق 10 دقیقه طول می کشد تا خود را به این جزیره برسانید. هوای بندر ترکمن نیز به رسم اکثر شهرهای خطه شمال بسیار مناسب است.

دیدنی های بندر ترکمن,هوای بندر ترکمن

دیگر تالاب بندر ترکمن تالاب گمیشان است. این تالاب در نزدیکی شهرستان گمیشان بوده و به رودخانه گرگان رود متصل می باشد. این تالاب در فهرست تالاب های بین المللی به ثبت رسیده همچنین قسمت شمالی آن به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شده است.

بندر ترکمن,بندر ترکمن ایران,بندر ترکمن در استان گلستان

اسکله بندر ترکمن ایران مکانی است که می توانید سوغاتی های خاص این شهر را در آنجا بیابید. این اسکله که در سمت غرب شهر بندر ترکن قرار گرفته است، مکان مناسبی است تا سوار بر قایق های پدالی از چشم اندازهای دریای مازندران بهره ببرید.

بندر ترکمن,بندر ترکمن ایران,بندر ترکمن در استان گلستان

منطقه شکار ممنوع صوفیکم بندر ترکمن در استان گلستان محلی است که می توان برخی از نادرترین گونه های جانوری را در آن دید. حیواناتی مانند حشره خوار کوتوله و روباه ترکمن، عقاب دریایی دم سفید و اردک سرسفید که از گونه های در خطر انقراض نیز هستند. در این تالاب در مجموع 130 گونه پرنده زندگی می کند و پرندگان مهاجری مانند اردک سرسفید و عقاب دم سفید را می توان در فصل زمستان در این تالاب یافت.

بندر ترکمن,بندر ترکمن ایران,بندر ترکمن در استان گلستان

دوشنبه بازار بندر ترکمن نیز از جاهایی است که می توانید پوشش زیبای زنان ترکمن را ببینید و صنایع دستی خاص این منطقه را به قیمت معقولی بخرید. لباس های سوزن دوزی مخصوص ترکمن ها، نمد و قالیچه های رنگارنگ از جمله صنایع دستی بندر ترکمن هستند که می توانید در این بازار تهیه کنید.

بندر ترکمن,بندر ترکمن ایران,بندر ترکمن در استان گلستان

روستای قره قاشلی جایی است که می توانید مسابقات اسب دوانی را ببینید و از دیدن اسب های اصیل ترکمن لذت ببرید. اسب بخشی از فرهنگ مردم ترکمن است و اسب های اصیل ترکمنی زیبایی خاصی دارند که چشم های شما را نوازش می کند. هر هفته در این روستا مسابقات اسب دوانی برگزار می شود و طرفداران زیادی دارد.

بندر ترکمن,بندر ترکمن ایران,بندر ترکمن در استان گلستان

مراسمات خاص ترکمن ها مانند ذکر خنجر، هودی خوانی، اوجه و آق قویون و همچنین تشریفات مخصوص عروسی ترکمن ها نیز از جمله دیدنی های بندر ترکمن است و می تواند تجربه بسیار خوبی را برای شما به جای بگذارد.

نشاط آوران به شما توصیه می کند در سفر خود به استان گلستان از بندر ترکمن که از جاذبه های گردشگری گلستان می باشد دیدن کنید.

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند