روستای جهان نما گرگان

15325 2018/03/19
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.2]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

روستای جهان نما در فاصله ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان کردکوی، ۸۵ کیلومتری شهر گرگان و در دامنه کوه جهان نما (به ارتفاع  ۳۰۸۶ متر از سطح دریا) درون منطقه حفاظت‏ شده ای به نام «جهان‏ نما» قرار دارد. سفر به این مکان به دلیل ارتفاع زیادش از سطح دریا، درست مثل قدم زدن در بام گلستان خواهد بود. از این رو شاید اسم این دهکده را نشنیده باشید. برای سفری دلنشین و مفید باید مکانی را انتخاب کرد که زیبایی، امنیت و همچنین مکانی مملو از نکات جالب توجه را برای ما به همراه داشته باشد. روستای جهان نمای گلستان با مناظر و چشم اندازهای بسیار زیبا و دلنشین، میزبان بسیاری از گردشگران طبیعت دوست می باشد که از هیاهوی شهر به تنگ آمده اند و دوست دارند مکانی آرام و پُر از جاذبه را تجربه کنند. 

روستای جهان نمای کردکوی در منطقه حفاظت شده قرار دارد تا در فصولی که آب و هوا مناسب باشد گروه های کوهنوردی و گردشگران به آنجا سفر کنند و از طبیعتش لذت ببرند. بهترین زمان سفر به این منطقه زیبا از فروردین تا آبان ماه است، اما در ماه های دیگر به دلیل مساعد نبود آب و هوا، برای کوهنوردان و گردشگران حرفه ای نیاز به تجهیزات بیشتری می باشد.

روستای ییلاقی جهان نما از حساسیت اکوتوریسمی برخوردار بوده و در سال ۱۳۵۲ برابر مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست با وسعتی معادل ۳۰ هزار و ۶۵۰ هکتار، تحت حفاظت قرار گرفته است. روستای دیدنی جهان نما به دلیل غنی بودن اقلیم خود سالهاست میزبان افراد طبیعت دوست شهرهای گرگان و کردکوی می باشد، آن هم به این دلیل که با قدم برداشتن درطبیعت خوش آب و هوای آن، گذر زمان را متوجه نخواهید شد! در ضمن دشت جهان نما می تواند برای علاقه مندان به کمپین و گشت و گذار بسیار عالی و شورانگیز و تجربه ای متفاوت برای آنها باشد. روستای جهان نمای گرگان دارای اقلیم خاصی است، مکانی بسیار مناسب برای علاقه مندان به عکاسی می باشد تا با الهام گرفتن از آن بتواند شاهکارهایی ماندگار و تویستی با دوربین خود بوجود آورند.

از بناهای تاریخی موجود در این دهکده، برج معروف رادکان است با رتفاع ۳۵ متر و شهر باستانی تمیشه و دهکده‌ های ییلاقی درازنو و جهان نما و گورستان قدیمی کمرسرک، جلینگ بلینگ و… است. البته رودخانه ‏های مهمی چون رود چهارباغ در جنوب، رودخانه مغزی، رودخانه ترکت و سفید رود نیز در این منطقه وجود دارد. کوه های دوکالی، شاه‌ پسند، کالت و چلستان، زبله، تلمبار و لنده کوه از دیگر جاذبه های جهان نماست که میزبان کوهنوردان بسیاری از اقصی نقاط ایران زمین می باشد.

از جمله پوشش گیاهی غنی که روستای جهان نما در گلستان وجود دارد، درختان پهن برگ، درختچه و بوته‌ زار اشاره کرد، البته راش، ممرز، بلند مازو، آزاد، سرخدار، نمدار، ارس، زرشک، تمشک، گل گاو زبان، درمنه، مریم گلی، قاصدک و نسترن هستند که گونه های گیاهی ارزشمند این مناطق را تشکیل می دهند. منطقه حفاطت شده روستای جهان نما گرگان، گونه های جانوری متنوع و غنی نیز در خود جای داده که خرس، مرال، شوکا، پلنگ، خوک وحشی، گرگ، گربه جنگلی، عقاب طلایی و کبک از جمله وحوش موجود در این منطقه می باشند.

قسمت کوچکی از زمین های روستا در فصول بهار و تابستان زیر کشت می رود، عمده محصولات زراعی دهکده شامل گندم، جو، سیب زمینی و سبزیجات است. البته به واسطه مراتع وسیع و غنی آن، دامداری روستا نیز دارای رونق بوده و محصولاتی چون: شیر، پنیر، کره، پشم و گوشت در آن تولید می شود، در ضمن می توان از صنایع دستی آن نیز از مواردی مانند پاپیچ های سنتی و وسایل تزیینی کوچک نام برد. روستای جهان نما در استان گلستان همانطور که گفته شد دارای اقلیم خاص و پتانسیل بالا برای گردشگری می باشد، از این رو جزو مهمترین جاذبه های گردشگری گلستان محسوب می شود.

عکس های روستای جهان نما در گلستان

 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید