روستای هیر قزوین

11991 2019/10/15
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه روستای هیر قزوین مربوط به دوران قبل از اسلام می باشد.

روستای هیر کجاست؟

روستای هیر در میان سه استان واقع شده است، یعنی استان های گیلان، قزوین و مازندران و تا حدودی هم به الموت نزدیک است. اگر به بازدید از جاذبه های طبیعی و طبیعت گردی علاقه داشته باشید، روستای هیر استان قزوین بهترین گزینه برای سفری چند روزه و سپری کردن اوقاتی خوش آن هم به دور از هیاهوی شهر است. روستای هیر که به روستای زغال اخته هم معروف است، یکی از بزرگترین مناطق تولید زغال اخته در کل ایران است.

عکس روستای هیر قزوین

وجه تسمیه هیر به معنای آتش است. قدمت روستای هیر در قزوین متعلق به دوران پیش از اسلام است. در 65 کیلومتری ضلع شمالی قزوین در قسمتی که رود الموت قرار دارد، رودخانه نینه رود از آن می گذرد. در این منطقه آثار ارزشمند تاریخی بسیاری وجود داشته است اما متاسفانه اکثرشان به سرقت رفته اند و یا آنقدر به آن ها توجهی نشده که به مرور زمان از بین رفته اند. آب و هوای مسیر روستای هیر قزوین بسیار سرد و کوهستانی است چراکه در اطراف آن کوه های متعددی وجود دارد و یکی از این کوه ها، کوه لتر تله است که در گویش محلی به معنی صخره می باشد. مردم این روستا با زبان تاتی با یکدیگر صحبت می کنند. شغل اکثر مردم روستای هیر الموت قزوین، باغداری و دامداری است و به دلیل آب و هوای خوبی که دارد کسب کارشان بسیار پر رونق است.

روستای هیر قزوین جشن زغال اخته

همانطور که گفتیم این روستا به روستای زغال اخته هم معروف است و یکی از عمده ترین محصولات مهم این روستا، زغال اخته است. سالانه حدود 200 تن زغال اخته با کیفیت از روستای هیر تولید و روانه بازارهای ایران می شود. زالزالک، ریواس، فندق، گردو وبادام از دیگر محصولات این منطقه هستند. البته دیگر محصولات این روستا هم بسیار مرغوب و مشهور هستند، مانند گردوهایش که بسیار خوشمزه و چرب است. در روستای هیر یک درخت بسیار قدیمی گردو هم وجود دارد که ساکنین روستا می گویند در گذشته سالانه 200 هزار گردو از این درخت برداشت می شده است.

چشمه های آب معدنی بسیاری هم در این منطقه وجود دارد که دارای خواص درمانی هستند و املاح معدنی بسیار سبکی دارند. این چشمه از رودخانه نینه رود سرچشمه می گیرد. آب این چشمه به عنوان آب معدنی با برند “وگل” روانه بازار می شود. آب این چشمه سال هاست که مورد توجه مردم و کارشناسان قرار گرفته است و خاصیت های بی نظیری در آن وجود دارد.

هرساله گردشگران بسیاری از شهرهای کرج، اصفهان، مشهد، تهران، شیراز و از کشورهایی همچون آلمان، اتریش و استرالیا به این روستا سفر می کنند و معمولا برای حضور در جشن زیبا و با نشاط زغال اخته می روند. یکی از مهم ترین خواص زغال اخته پلی فنول هایی است که در آن وجود دارد و باعث می شود تا کلسترول خون کاهش یابد این میوه خوشمزه بسیار برای سلامت قلب مفید است.

زغال اخته سرشار از اسید فولیک، آهن، کلسیم و ویتامین هایی مانند E, B1, B2, C است. این میوه حاوی پکتین، قند، اسیدهای آلی و 10 درصد تانن است. زغال اخته تب سرد دارد و کالری چندانی هم ندارد به همین دلیل باعث اضافه وزن نخواهد شد و همچنین یکی از مهم ترین منابع فیبر است.  با وجود اینکه روستای هیر در دل کوه رشته کوه های البرز قرار دارد و با زغال اخته های خوشمزه اش هم بسیار شهرت دارد، اما بسیاری از مردم قزوین آن را نمی شناسند و یا حتی اسمش را هم نشنیده اند! اما این روستای زیبا همیشه میزبان گردشگران بسیاری از سراسر دنیا بوده است.

آدرس روستای هیر در استان قزوین: قزوین، نزدیکی روستای الموت، روستای هیر

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید