غار نمکدان قشم

11813 2017/10/24
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

طبق مطالعات انجام شده، نمک‌های موجود در غار مربوط به‌ پیش از دوره زمین شناسی کامبرین می باشند.

غار نمکدان در جزیره قشم یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری هرمزگان است. این غار درون کوهی به همین نام و در سمت جنوب غربی جزیره قرار دارد. کوه نمکدان در دسته گنبدهای نمکی غیرفعال بوده و فاصله آن تا شهر قشم 90 کیلومتر می باشد. طبق معمول همه غارها، محیط آن تاریک و بسیار ساکت است. بنابراین برای کسانی که از سکوت لذت می برند یا دوست دارند در محیطی دور از هیاهو باشند، مکان بسیار مناسبی است.

ارتفاع کوه نمکدان حدود 400 متر می باشد و شکل آن مخروطی است. کوه ظاهر خاص و جالبی دارد که نتیجه انباشته شدن صخره های آذرین با رسوبات تشکیل شده می باشد.

در نگاه اول غار نمکدان ایران به شکل یک کمان خمیده جلوه می کند که دیواره های آن را نوارهای رنگارنگ نمک و کانی های آهن دار پوشانده است. در ورودی غار آبگیری وجود دارد که طول آن به 20 متر می رسد. لایه های نمک داخل غار استلاکتیت ها و استلاگمیت های زیبایی ساخته اند که بعد از اولین پیچش غار قابل مشاهده اند.

اگر تجهیزات کافی ندارید با رعایت احتیاط می توانید تا عمق صد متری غار نمکدان جزیره قشم پیش بروید و از زیبایی های آن لذت ببرید. امّا اگر قصد دارید یبشتر پیشروی کنید، حتماً به همراه تیم و تجهیزات کافی و یک راهنمای ماهر این کار را انجام دهید. اگر به عمق غار بروید می توانید کف پوش زیبایی که از نمک کریستاله تشکیل شده و کف غار را فرش کرده است دیدن کنید.

نمکی که درون غار نمکدان هرمزگان وجود دارد بسیار با کیفیت است و بهترین نوع نمک خوراکی می باشد که در ترکیب آن می توان عناصرى مانند منیزیم را یافت. به خاطر همین کیفیت و خلوص بالا، برخی از بومیان منطقه و گردشگران تعدادی از استلاکتیت ها را شکسته اند تا از نمک آن استفاده کنند. همچنین از این نمک می توان به عنوان نمک طبی و برای ورزشکاران استفاده کرد. به دلیل وجود نمک در غار، باقی ماندن در محیط آن می تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم کمک کند.

به خاطر آب و هوای گرم و شرجی جزیره، شکل استلاکتیت ها و استلاگمیت ها به صورت پیوسته در حال تغییر است که ویژگی جالبی می باشد. یعنی هر بار که از غار دیدن کنید ممکن است محیط های متفاوتی را ببینید. جالب است بدانید این غار لقب طولانی ترین غار نمکی جهان را نیز به دوش می کشد.

نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند دیدن این غار زیبا که از جاذبه های گردشگری هرمزگان می باشد را از دست ندهید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید