tomb-of-esther-and-mordechai3

آرامگاه استر و مردخای همدان

13219 ۱۳۹۵/۰۶/۲۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آرامگاه استر و مردخای همدان به عنوان مهم ترین زیارتگاه های یهودیان ایران و جهان به شمار می رود. وجود بقعه استر، عامل مهم در شکل گیری و تداوم حضور جامعه یهودی در شهر همدان می باشد.

مقبره استر و مردخای در نزدیکی میدان مرکزی شهر و در کنار مدرسه بزرگ زنگنه واقع است.در بنای این آرامگاه، مصالح ساختمانی نظیر سنگ و آجر بکار رفته و از سبک بناهای اسلامی ساخته شده است. با توجه به شکل ظاهری و سبک معماری این اثر، چنین برداشت می شود که بنای فعلی آن در قرن هفتم هجری بر روی ساختمان قدیمی تر که مربوط به قرن سوم هجری بوده، بنا گشته است.

Teflin Bandan

بخش های متعدد بنا شامل مدخل ورودی، دهلیز، مقبره، ایوان و شاه نشین می باشد. یک جلد کتاب آسمانی تورات که از قدمت بالایی برخوردار و بر پوست آهو نوشته شده در سازمان میراث فرهنگی استان همدان و در حفاظ استوانه ای شکل نگهداری می شود. دو صندوق منبت کاری شده زیبا در وسط فضای مربع شکل مقبره ها بر روی این قبور قرار دارد.

tomb-of-esther-and-mordechai1

صندوق اول که منبت کاری و عتیقه و قدیمی تر از صندوق دوم می باشد و به استر نسبت داده اند در بالای قبر جنوبی قرار دارد. صندوق دوم که بسیار شبیه به صندوق اول است و تقریبا در سال 1300 توسط استاد عنایت الله تویسرکانی که یکی از منبت کاران متبحر زمان خود بوده بر روی قبر مردخای ساخته شده است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • گلپایگانی سمیه

    خیلی ممنون از مطلبتون، مشتاق شدم برم و این بنا رو ببینم
    بنظرم خیلی مخوفه

  • صادق

    سلام
    من یه بار در سفر به همدان از این مکان دیدن کردم. حتما تونستین یه سر بزنین. ممنون از اطلاعات کاربردیتون