دره توبیرون دزفول خوزستان

13330 2019/10/27
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 3]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

 

دره توبیرون کجاست؟

دزفول یکی از شهرهایی است که در شمال خوزستان واقع شده و به دلیل اینکه رود دز از آن عبور می کند از اهمیت بالایی برخوردار است. این شهر دارای جاذبه های گردشگری بسیاری می باشد که بیشترشان هم قدمتی چند هزار ساله دارند. یکی از همین جاذبه های طبیعی ذزفول، دره ای به نام توبیرون است که در 20 کیلومتری شرقی این شهر واقع شده و دارای فضایی خنک و مطبوع است.

عکس دره توبیرون دزفول

دره توبیرون در دزفول همانطور که گفتیم فضایی خنک دارد به همین دلیل به نام توبیرون مشهور شده است. دره توبیرون دزفول صخره هایی بلند دارد و ارتفاع برخی از آن ها به 100 متر هم می رسد. دیواره های هر صخره مملو از آب است و بر اساس تحقیقات زمین شناسان جنس این صخره ها از ماسه سنگ و کنگلومرا است که به دلیل فرسایش آب با گذشت زمان تشکیل می شود. در گذشته در زمان هایی به خصوص این منطقه دچار کم آبی بوده است و از طرف دیگر عمق زیاد دره همانند یک زهکش عمل کرده و آبی که در سفره های زیر زمینی وجود دارد را جمع می کند.

بعد از اینکه دره ی توبیرون دزفول مانند زهکش عمل می کند، آب در کف دره جمع می شود و دو آبشار بسیار زیبا را تشکیل می دهد. چنین شرایطی باعث شده تا دمای داخل دره با بیرون آن کاملا متفاوت باشد، مثلا زمانی که دمای بیرون دره 40 درجه سانتی گراد است دمای داخل دره حدود 20 تا 25 درجه سانتی گراد است. چنین دمایی برای مردم جنوب مانند یک موهبت الهی است چراکه آب و هوای جنوب همیشه گرم طاقت فرساست به همین دلیل دره توبیرون انتخاب بسیاری ازمردم دزفول برای تفریح است.

بدون شک برای شما هم این سوال پیش آمده است که علت نامگذاری دره توبیرون چیست؟ نام این دره از دو کلمه تشکیل شده است که “تو” در گویش محلی به معنای “تب” و “بیرون” هم به معنای “بریدن، از بین بردن” است. پس با این وجود می تواند گفت که توبیرون به معنای تب بریدن است. حال که معنای نامش را فهمیدیم علت نامگذاری اش به چنین اسمی هم کاملا مشخص است! همانطور که گفتیم این دره دمایی خنک دارد و گویی آب بر روی آتش است و باعث می شود تا گرما از بدن بیرون برود. توریست های خارجی این دره را به شهر پترا تشبیه کرده اند همان شهر تاریخی که در کشور اردن قرار دارد.

بهترین زمان سفر به دزفول و بازدید از دره توبیرون دزفول فصل تابستان و بهار است زیرا در این دو فصل اختلاف دما حدود 15 درجه است و بهترین زمان برای رهایی از شر گرمای طاقت فرسای تابستان است. بازدید از این دره در فصل پاییز و زمستان را به شما پیشنهاد نمی کنیم چراکه این منطقه به شدت سرد می شود به طوریکه شاید حتی نتوانید یک دقیقه هم سرمای آن را تحمل کنید. شما می توانید در تور اهواز گردی از این مکان دیدنی لذت ببرید.

اگر قصد اقامت در نزدیکی این دره را دارید باید بگوییم که هیچ مسافر خانه و هتلی در نزدیکی های آن وجود ندارد. اما می توانید به روستای های اطراف این منطقه بروید آن هم اگر آشنا یا فامیلی در این روستاها داشته باشید در غیر این صورت پیدا کردن یک محل اقامتی هم در این مناطق بسیار سخت است. اگر به طبعیت گردی و ماندن در طبیعت علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم چند روزی را در اطراف دره کمپ بزنید و از زندگی در دل طبیعت لذت ببرید.

ادرس دره توبیرون دزفول: استان خوزستان، دزفول، بخش سردشت، دره توبیرون

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید