یخچال نه پله ارومیه

12912 ۱۳۹۸/۰۲/۲۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه یخچال نه پله ارومیه به دوران قاجار مربوط میشود.

یخچال نه پله کجاست؟

یخچال نه پله ارومیه که به آن “یخچال دوقوز پله” هم می گویند واقع در خیابان عسگر، در محله ای به همین نام و در کنار آن نهر کوچکی به نام دره چای قرار دارد.
پیش از گسترش شهر ارومیه اهالی این شهر، برای برپایی مراسماتی همچون چهارشنبه سوری در کنار این رودخانه و در محلی شبیه به حوضچه که آب نهر در آن می ریخت را در این مکان انجام می دادند این نهر چها متر با یخچال نه پله فاصله دارد.

عکس یخچال نه پله ارومیه

یخچال نه پله تاریخی ارومیه قدمتی طولانی داشته که مربوط به دوره قاجاریه می شود. از لحاط معماری و جنس مصالحی که در این ساخت یخچال نه پله ارومیه استفاده شده باید گفت که تقریبا سالم مانده و از لحاظ تکنیکی صدمه خاصب به آن وارد نشده.

یخچال نه پله ارومیه دارای قسمت های مختلفی است که شامل، یک سالن انبار یخ و همچنین فضای داخلی بنا که شامل سالن اصلی می باشد. به دلیل معماری با شکوه و منحصر به فرد این بنا قسمت های مختلف آن مثل سقف آن دارای شکوه و گیرایی خاصی است.

بنای یخچالی دوقوز پله از آجر و سنگ ساخته شده که بیشتر قسمت های آن آجر کاری شده است. در قسمت طاقها و سقف بنا شکاف هایی وجود دارد که گفته شده این شکاف ها به دلیل نصب تیره های چوبی بوده که از آن به عنوان داربست استفاده کرده اند. یخچال نه پله ارومیه از نظر استحکام و قدرت در وضعیت مناسب و مطلوبی است و تمامی مصالحی که در آن بکار رفته با دقت خاصی انتخاب شده است.

این بنا به دلیل عملکرد خوب و مستحکم اش در تمام این سالها به هیچگونه مرمت، بازسازی و آرایش خاصی نیاز نداشته و نمای داخلی آن به دقت و ظرافت بسیار بالایی طراحی شده که شامل چیدن سنگ ها و آجر ها می باشد. یخچال نه پله مدتی است که به خانه آبگینه شهر ارومیه تغییر نام پیدا کرده و از آن به عنوان گالری استفاده می کنند.

یخچال نه پله ارومیه یکی از جاذبه های تاریخی ارومیه است که در 23 بهمن 1380 و با شماره ثبت 4788 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و شما می توانید در تور ارومیه گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس یخچال نه پله: آذربایجان غربی ،ارومیه یخچال قدیمی دوقَوزپله ،خیابان عسگر خان ، محله قدیمی دوقَوزپله

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید