مقبره شجاع الدین خورشید خرم آباد

15146 2016/05/09
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه مقبره شجاع الدین خورشید مربوط به دوران صفویه می باشد.

مقبره شجاع الدین خورشید کجاست؟

مقبره شجاع الدین خورشید یا مقبره شهنشاه در روستایی به نام گوشه شهنشاه قرار دارد و شجاع الدین سرسلسله اتابکان لر در خرم آباد بود و آرامگاه وی یکی از جاذبه های تاریخی و دیدنی استان لرستان است.

این بنای تاریخی در دوره صفوی و در زمان شاهوردیخان آخرین اتابک لر ساخته شده است. شجاع الدین خورشید به مدت سی سال از آخر قرن پنجم تا اوایل قرن ششم هجری قمری بر ایالات لر فرمانروایی کرده است. این فرمانروا به خاطر عدالت و دادگستری اش باعث شده است که آرامگاه وی مورد احترام مردم و اهالی آنجا قرار گرفته است.

عکس مقبره شجاع الدین خورشید

پلان مقبره شجاع الدین خورشید مستطیل شکل بوده و پلان داخلی آن هشت ضلعی و هر ضلع آن 2,5 متر می باشد. سبک معماری گنبد شجاع الدین خورشید از دو پوسته و مواد و مصالح آن سنگ، آجرملات، گچ، ماسه و آهک بوده است.

ارتفاع گنبد بقعه شجاع الدین خورشید از سطح زمین 12 متر است و در وسط آن قبری است که بر روی آن صندوق چوبی کنده کاری شده قرار دارد.

بنابر این با توجه به مطالب ارائه شده می توان گفت که سرزمین لرستان دارای شرایط اقلیمی سازگاری بوده که سلسله های مختلفی از اواخر دوره پلاستوسن، دوران چهارم زمین شناسی در آن جا مستقر می شدند. از زمان های گذشته دور به برکت آب و هوای معتدل و خاک حاصلخیز گروه های انسانی زیادی در این استان زندگی می کردند و نشانه های آن را می توان در کرانه رودها، پناهگاه ها یا در غار های طبیعی لرستان کشف و مورد مطالعه قرار داد.

قدیمی ترین آثار زندگی این گروه های پراکنده انسانی در لرستان، در محلی به نام پل باریک در کرانه رودخانه سمیره جستجو کرد. قدمت این شواهد را بعضی پژوهشگران دوره آشولین حدود 800 هزار سال قبل تا یکصد هزار سال قبل و برخی قبل از آشولین می دانند.

مقبره شاه شجاع الدین خورشید یا مقبره شهنشاه یکی از جاذبه های تاریخی خرم آباد می باشد که در 16 شهریور 1376 و با شماره 1920 به فهرست آثار ملی ایران افزورده شد و شما می توانید در تور خرم آباد گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس بقعه شجاع الدین خورشید لرستان : لرستان، شهر خرم آباد، بزرگراه کمربندی خرم آباد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • سایبان

    خیلی خوب بود