تور ساوجبلاغ گردی

قبل از سفر به ساوجبلاغ حتما این مطلب را بخوانید 13646 2018/12/06
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه: ساوجبلاغ واژه ای ترکی است که به معنای سرزمین چشمه های آب سرد می باشد. این شهر پیشینه تاریخی نه هزار ساله دارد و رویدادهای بسیاری را تجربه نموده است.

ساوجبلاغ شهری زیبا در استان البرز است که تاریخی کهن دارد. در تور ساوجبلاغ گردی مشاهده می کنید که این شهر با برخوداری از آثار تاریخی متعدد به گنجینه ای گرانبها از تمدن کهن ایران زمین تبدیل شده است. این شهر در تاریخ 9 هزار ساله خود شاهد وقوع حوادث گوناگونی را از سر گذرانده است. اوج پیشرفت ساوجبلاغ مربوط به عصر صفوی می باشد. دلیل این امر نیز نزدیکی ساوجبلاغ به پایتخت آن دوران یعنی قزوین بوده است. دلایل بسیاری برای اثبات این امر وجود دارد که ساخت پل شاه عباسی و حسینیه روستای برغان گواه این ادعا می باشند. ساوجبلاغ در حال حاضر به دلیل قرارگیری در مسیر بزرگراه تهران – قزوین و فاصله اندک تا پایتخت و کرج، از اهمیت استراتژِیک خاصی برخوردار می باشد که این امر سبب شده تا گردشگران زیادی از آن بازدید بعمل آورند.

تور ساوجبلاغ,تور ساوجبلاغ گردی,تور گردشگری ساوجبلاغ
اطلاعاتی درباره شهر ساوجبلاغ
جمعیت
260000 نفر
مساحت
2800 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
026
تاریخ ثبت شهر
1368

بهترین فصل سفر به ساوجبلاغ

ساوجبلاغ به دلیل قرارگیری در ارتفاع دارای زمستانهای سرد و تابستان های معتدلی می باشد. اوج بارندگی در ساوجبلاغ در فصل پاییز و ماههای آبان و آذر است. این بارش ها تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد. فصول بهار و تابستان بهترین زمان سفر به طبیعت گردی ساوجبلاغ قلمداد می شود. در این ایام می توانید از گرمای طاقت فرسا به دامان طبیعت دلربای ساوجبلاغ پناه ببرید و نفسی تازه کنید. برای بازدید از تمام جاذبه های گردشگری ساوجبلاغ دستکم به دو روز زمان نیاز دارید.

جاذبه های گردشگری ساوجبلاغ

همانطور که از معنی نام ساوجبلاغ پیداست، این شهر دارای سرسبزی و طراوت خاصی می باشد. وجود طبیعت شگفت انگیز و رودخانه های پر آب گواه این مدعاست. شهرستان ساوجبلاغ به سه منطقه دشت، کوهپایه و کوهستانی تقسیم شده که کوه های احاطه کننده آن در ناحیه شمالی شهر قرار گرفته اند. ناحیه ای از ساوجبلاغ که در کوهپایه واقع شده بسیار دیدنی و شگفت انگیز می باشد. منطقه مذکور دارای باغ های میوه زیبایی است که  تداعی کننده محیطی آرام و دلنشین برای گردشگران است. ساوجبلاغ علاوه بر طبیعت زیبا، قدمت زیادی نیز دارد. در حفاری های صورت گرفته در تپه های تاریخی این شهر مشخص شده که سابقه استقرار انسان ها در این مکان به هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد بر می گردد. در کنار جاذبه های طبیعی و تاریخی متعدد ساوجبلاغ از باغ پرندگان این شهر می توان به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری آن نام برد. این باغ به عنوان بزرگترین باغ مسقف پرندگان در خاور میانه به حساب می آید. باغ پرندگان ساوجبلاغ بیش از 5 هزار پرنده کمیاب از 65 کشور جهان را در خود جای داده است. باغ پرندگان ساوجبلاغ به عنوان گنجینه ای از پرندگان زینتی و کمیاب سالانه پذیرای حضور گردشگران زیادی در خود می باشد.

جاذبه های طبیعی ساوجبلاغ

تور ساوجبلاغ گردی باید به این موضع اشاره داشت که این شهر یکی از مهمترین مراکز گردشگری استان البرز شناخته می شود. این شهرستان دارای 12 روستای هدف گردشگری و پنج منطقه نمونه گردشگری است که از میان آنها می توان به روستاهایی نظیر برغان، ورده و سنج اشاره کرد. روستاهای ذکر شده علاوه بر داشتن طبیعت زیبا و نشاط آور دارای اماکن تاریخی شاخصی نیز می باشند که در قسمت جاذبه های تاریخی ساوجبلاغ به آنها اشاره خواهیم کرد.

 • پارک های درون شهری ساوجبلاغ : بوستان پروین، پارک مادر، پارک مبارزان، پارک شهرداری
 • کوه های درون و اطراف ساوجبلاغ : کوه میانبندو، قله ناز، قله ورکش
 • آبشارهای ساوجبلاغ : آبشار عالم زمین، آبشار اغشت، آبشار چوب بست
 • رودخانه های ساوجبلاغ : رودخانه طالقان
 • مناطق گردشگری ساوجبلاغ : منطقه سیراب
 • روستاهای هدف گردشگری ساوجبلاغ : روستای کردان، روستای هیو، روستای وَردِه، روستای بَرغان، روستای خوروین، روستای ولیان، روستای سنج و سیبان دره

جاذبه های تاریخی ساوجبلاغ

شهرستان ساوجبلاغ با وجود 27 بقعه و امامزاده به قطب گردشگری فرهنگی استان البرز بدل شده است. وجود این امامزاده ها سبب شده تا فضای روحانی خاصی به روستاهای این شهر بخشیده شود. یکی از دلایل تعدد امامزاده ها در ایین شهر را می توان در آب و هوای معتدل آن جستجو کرد. این شهر از قدیم الایام با دارا بودن آب و هوای معتدل به مکان مناسبی برای سکنی گزیدن نوادگان امامان معصوم بوده است. چندین اثر تاریخی دیگر نیز در این شهر وجود دارد که در ادامه به شما معرفی می کنیم.

 • مساجد تاریخی ساوجبلاغ : مسجد جامع ساوجبلاغ، مسجد جامع برغان
 • خانه های تاریخی ساوجبلاغ : خانه دکتر مصدق
 • تپه های تاریخی ساوجبلاغ : تپه کش کلا
 • امامزاده های ساوجبلاغ : امامزاده هفت تن، امامزاده یوسف، امامزاده یحیی، امامزاده جعفر، امامزاده بیبی نسا، امامزاده بیبی سکینه، امامزاده شعیب رامجین، امامزاده سه تن (طاهر، مطهر، مظفر)، امامزاده اسماعیل، امامزاده زبیده خاتون، امامزاده سلیمان، امامزاده هاشم، امامزاده موسی، امامزاده جواد، امامزاده یحیی، امامزاده اسماعیل، امامزاده محمد، امامزاده ابوالحسن، امامزاده چهل دختران، امامزاده ابراهیم، امامزاده احمد و محمود، امامزاده اظهرالدین، امامزاده عبدا… صالح، امامزاده موسی کاظم، امامزاده بیبی قزلر، امامزاده علی اکبر، امامزاده هادی و علی النقی، امامزاده عبدالقهار
 • سایر جاذبه های تاریخی ساوجبلاغ : کاروانسرای ینگی امام، چنار برغان، محوطه باستانی ینگی امام، پل روستای بانو صحرا، آسیاب حاج رحیم، برج آرامگاهی روستای کردان

مراکز خرید ساوجبلاغ

معروف ترین مرکز خرید ساوجبلاغ در روستای تاریخی برغان وجود دارد. بازار تاریخی برغان از قدیم الایام مکان اصلی خرید سوغات ساوجبلاغ بوده است.

هتل های ساوجبلاغ

شهر ساوجبلاغ به دلیل وسعت کم و جمعیت نسبتا اندک دارای هتل نمی باشد. نزدیکی به کرج و تهران یکی دیگر از عواملی است که نسبت به ساخت هتل در این شهر اقدامی صورت نگرفته است. مسافران ساوجبلاغ معمولا همگی دو شهر مذکور را برای اقامت در نظر می گیرند. البته در روستاهای هدف گردشگری ساوجبلاغ امکان کرایه خانه وجود دارد و گردشگران می توانند پس از تفریح و گشت و گذار در این خانه ها اقامت کنند.

سوغات و صنایع دستی ساوجبلاغ

ره آورد اصلی و سوغات ساوجبلاغ میوه های مرغوب این شهر می باشد که در تور ساوجبلاغ گردی می توانید از آنها بهره مند شوید. آلوی برغان یکی از مشهورترین میوه های شهرستان ساوجبلاغ به شمار می آید. گیلاس و توت ولیان نیز زبانزد می باشند.

نقشه شهر ساوجبلاغ

ساوجبلاغ شهری زیبا در استان البرز است که فاصله آن تا کرج کمتر از 20 دقیقه می باشد. سا.جبلاغ وسعتی در حدود 100 کیلومترمربع دارد. این شهر از سمت شرق و جنوب به کرج، از سمت شمال شهرستان طالقان و ارتفاعات البرز و از سمت غرب نیز به شهرستان نظرآباد و استان قروین منتهی می شود. ساوجبلاغ در طول شرقی ۴۵/۳۵ تا ۵۵/۵۰ و عرض شمالی ۴۵/۳۵ تا ۵۰/۳۲ واقع شده است. ارتفاع متوسط ساوجبلاغ از سزح دریا 1160 متر می باشد. این مقدار بر روی قله سیاه بند به 3700 متر می رسد. دین مردم ساوجبلاغ اسلام بوده و شیعه هستند. وجود نزدیک به 50 بقعه آرامگاهی بر روی این ادعا صحه می گذارد که شما می توانید در تور گردشگری ساوجبلاغ از آنها بازدید به عمل آورید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید