عمارت باغ تخت شیراز

16159 ۱۳۹۸/۰۶/۱۶
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه باغ تخت شیراز به قرن پنجم برمیگردد.

باغ تخت کجاست؟

باغ تخت یکی از باغ های تاریخی و با شکوه شیراز است که در منطقه جعفر آباد و در دامنه باباکوهی قرار دارد. این باغ به نام باغ قراچه هم معروف است. باغ تخت، یادگاری از معماران زبر دست ایرانی است که قدمت آن به قرن پنجم باز می گردد. شهرت و آوازه باغ تخت در شیراز به دلیل قدمت و استحکام آن است که هنوز هم پس از گذشت سالیان سال همچنان استوار مانده و شکوه و عظمتش هنوز هم توجه هر گردشگری را به خود جلب می کند. در سال 480 هجری قمری بنایی 9 طبقه به دستور شخصی به نام اتابک قراچه در این باغ بنا شد و به همین دلیل به نام قراچه هم معروف است.

عکس عمارت باغ تخت شیراز

موقعیت مکانی باغ تخت در گذشته بسیار عالی بوده است، زیرا این باغ مکانی مناسب برای نظامیان و قلعه ها و دژهای شان بوده است اما به مرور زمان به دلیل خوش آب و هوایی اش تبدیل به باغی زیبا شد. هنگامیکه وارد این باغ می شوید، در ضلع شمالی و جنوبی آن حوض هایی زیبا و سنتی قرار دارد و در آن ها باغچه هایی کوچک که در آن نارنج و سرو کاشته اند وجود دارد. این حوضچه ها جلوهای بی نظیر به چشم انداز باغ بخشیده است. همچنین دو عمارت کلاه فرنگی هم در این باغ بنا شده است که هر دو دارای ایوان های زیادی هستند. هر عمارت دارای هفت طبقه می باشد که در هر طبقه پله هایی به صورت قرینه ساخته شده است و هر کدام به طبقه ای دیگر راه دارد. در بین هر پله از بالا به پایین آب نما های بزرگی وجود دارد که از بالا به پایین آب فوران می کند.

تالارهای داخل بنا باغ تخت در شیراز، هر کدام دو قسمت دارند که در مجار فضای سبز و مناظر زیبای باغ قرار دارند. باغ تخت در قرن پنجم و در دوران حکومت محمد خان قاجار تخریب و سپس از نو ساخته شد و پس از آن رونق تازه ای گرفت و گسترش بیشتری یافت. در واقع باغ تخت در گذشته به باغ قراچه معروف بود و پس از تخریب و بازسازی دوباره به باغ تخت نام گرفت. البته این باغ در دوران حکومت فتحعلی شاه قاجار، حسینعلی شاه قاجار هم مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. در دوران حکومت محمد شاه قاجار هم این باغ بازسازی شد و به دستور او حوض ها و حمام های بیشتری در ساختمان و باغ ساخته شد. شکوه و زیبایی این باغ به حدی بوده است که مورد توجه بسیاری جهانگرد های دنیا قرار گرفته است و در وصف آن شعرها و متن های زیبایی گفته اند.

متاسفانه امروزه دیگر هیچ چیزی از شکوه و عظمت این باغ زیبا باقی نمانده است و مورد بی توجهی مسئولین واقع شده. اکنون به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شیراز مورد استفاده قرار می گیرد. باغ تخت شیراز یکی از جاذبه های تاریخی شیراز است که در تاریخ 2 آبان سال 1351 با شماره ثبت 912 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد و شما می توانید در تور شیراز گردی از این مکان دیدن کنید.

ادرس باغ تخت شیراز: شیراز، منطقه جعفرآباد، دامنه های باباکوهی، باغ تخت

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید