پارک ملی کنتال تبریز

10457 2018/08/12
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

پارک ملی کنتال کجاست؟

استان آذربایجان شرقی به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه و قرارگیری در ناحیه ای کوهستانی، دارای مناظر طبیعی بی بدیلی می باشد. یکی از این اماکن طبیعی پارک ملی کنتال تبریز است که در شمال استان آذربایجان شرقی و مرز مشترک ایران و جمهوری ارمنستان واقع شده است. پارک ملی کنتال استان آذربایجان شرقی بیش از 7 هزار هکتار وسعت دارد. پارک ملی کنتال از سمت جنوب شرقی به بخش خارونای شهرستان ورزقان منتهی می شود. پارک کنتال در ناحیه شمال شرقی پناهگاه حیات وحش کیامکی تبریز قرار گرفته است. کنتال به عنوان یکی از زیباترین مناطق طبیعی استان آذربایجان شرقی می باشد. تنوع زیستی، دره های ژرف، مناطق بدیع، صخره های زیبا و رودخانه های دائمی بر اهمیت این منطقه افزوده است.

عکس پارک ملی کنتال

برای دسترسی به این منطقه باید از شهر سیه رود عبور کرد و امتدا رودخانه ارس را پیمود تا به این ناحیه رسید. این منطقه در فصل بهار با رویش لاله های رنگارنگ در دامنه کوه کمتال از جلوه های بی بدیلی برخوردار می شود. منطقه مذکور علاوه بر داشتن جاذبه های طبیعی، از حیث آثار تاریخی نیز بی بهره نیست. بقایای چندین سنگ آسیاب قدیمی نیز در این منطقه یافت شده که بر قابلیت های فرهنگی منطقه کنتال افزوده است.

وجود جلوه های ژئوپارکی و تنوع گونه های گیاهی پارک ملی کنتال تبریز در نوع خود منحصر به فرد است. در این منطقه بیش از 450 گونه گیاهی وجود دارد که گونه هایی نظیر، سنجد، گز، گلابی وحشی، ارس، افرا، پده، زرشک و نسترن از شاخص ترین آنها هستند. علاوه بر آن با وجود گونه های جانوری متعدد مانند خرس، گراز، گربه وحشی، گربه جنگلی، روباه، پلنگ و گرگ این منطقه به مکان ارزشمند از حیث منابع حیوانی تبدیل شده است.

پارک ملی کنتال تبریز به عنوان یک اثر طبیعی ملی زیر نظر محیط زیست استان اذربایجان شرقی اداره می شود. اتخاذ تدابیر مناسب در جهت حفاظت از گونه ها جانوری و گیاهی باعث شد تا این منطقه در سال 1390 به پناهگاه حیات وحش تبدیل شود. پارک ملی کنتال فاقد سکونتگاه انسانی می باشد و این امر سبب شده تا لطمه ای به جاذبه های های طبیعی و بکر منطقه وارد نشود. وجود مناطق صخره ای و غیر قابل نفوذ با شیب بالا از دلایل عدم علاقه به ایجاد سکونتگاه در این منطقه می باشد.

پارک ملی کنتال با وجود ویژگی های منحصر به فرد طبیعی دارای خصوصیات ژئوپارکی می باشد. بازدید از این منطقه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری استان آذربایجان شرقی خالی از لطف نیست. به دلیل وجود جانوران وحشی، رعایت نکات ایمنی و حفاظتی در هنگام حضور در حیات وحش پارک ملی کنتال بسیار ضروری است.

آدرس پارک ملی کنتال تبریز در منطقه کیامکی، ناحیه مرزی ایران و آذربایجان قرار گرفته است.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید