گوردخمه اسحاق وند کرمانشاه

14563 2019/06/25
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه گور دخمه اسحاق وند به قرن ششم و هفتم هجری مربوط میشود.

گور دخمه اسحاق وند کجاست؟

گور دخمه اسحاق وند که مقبره ای از دوران مادهاست در 25 کیلومتری جنوب غربی شهر هرسین در استان کرمانشاه و در صخره هایی در شمال شرقی روستای ده نو قرار دارد.

عکس گوردخمه اسحاق وند کرمانشاه

گوردخمه اسحاق وند در کرمانشاه یا سکاوند، سه گوردخمه تراشیده شده در دل کوه هستند و قدمت آن ها به دوران مادها باز می گردد. در باور نیاکان ما تن های مرده ناپاک بودند و برایشان فرقی نداشت چگونه از بین می روند و تنها قاعده ی مهم آن ها این بود که از بین رفتن جسد باعث آلودگی مکان زندگی نشود از این رو صخره ها و بلندی های دور از آبادی ها برای تدفین اموات انتخاب می شد.

برای تدفین روش های مختلفی وجود داشتند که نتیجه ی اعمال آن ها وجود ابنیه ی کهن بی شماری مانند گوردخمه ها و دخمه هاست. گور دخمه آرامگاهی به شکل یک اتاق مستطیل با یک یا چند محل برای دفن بوده است که در دل کوه ها و صخره ها کنده می شد. گاهی آن قدر بزرگ بود که برای نشستن، قرار دادن اشیا و حتی برگزاری مراسم ها هم جای کافی می داشته است. منشا این معماری ها پادشاهی آرارات و تمدن اورارتوها است که تمدن های هزاره ی دوم قبل از میلاد محسوب
می شوند. (اورارتوها، نیاکان گرجی ها و ارمنی ها هستند و در نواحی اطراف دریاچه ی وان در کشور ترکیه و بلندی های ارمنستان به دلیل سیطره ی جغرافیایی آنان، تعداد قابل ملاحظه ای گوردخمه وجود دارد.)

از گوردخمه های ایران آن هایی که مربوط به دوره های تاریخی بعد از هخامنشیان می شوند معماری زیباتری دارند. نمای ورودی آن ها ساده نیست و نقش برجسته ها و تزیینات معماری مانند ستون ها و نیم ستون ها در آن به کار رفته است. بر اساس اهمیت فرد مدفون و تاریخ ساخت، نماهای ورودی اشکال متفاوتی دارند. گور دخمه های دوره ی مادها براساس نمای ورودی به سه دسته تقسیم می شوند:

1. گور دخمه هایی که نمای ورودی آن ها از ستون های آزاد تشکیل شده اند مانند گوردخمه ی فخری گاه در 15 کیلومتری شمال شرقی مهاباد.
2. گوردخمه هایی که در دو طرف نمای ورودی آن ها نیم ستون هایی در کوه کنده شده اند مانند گوردخمه ی آخور رستم در 8 کیلومتری جنوب تخت جمشید.
3. گور دخمه هایی که نمای ورودی آن ها ساده است و ستون یا نیم ستون ندارد. بیشتر گوردخمه هایی که در منطقه ی کردستان قرار دارند از این نوع هستند مانند گوردخمه ی اسحاق وند در نزدیکی هرسین کرمانشاه.

نام اسحاق وند را به خاطر روستایی که در همان حوالی وجود دارد بر این گوردخمه ها گذاشته اند. این گوردخمه ها قدیمی ترین مقابر صخره ای سرزمین پارس هستند. در بالای گوردخمه ی میانی برخلاف بقیه تصویر مردی تمام قد با چهره ای نیم رخ وجود دارد که با لباس بلند چین دار دست هایش به حالت نیایش رو به روی مشعل و آتش دان قرار دارد.

گور دخمه اسحاق وند یکی از جاذبه های تاریخی کرمانشاه است که در تاریخ 12 دی 1386 و با شماره ثبت 20492 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است و شما می توانید در تور کرمانشاه گردی از این مکان بازدید کنید.

آدرس گور دخمه اسحاق وند: استان کرمانشاه، 25 کیلومتری جنوب غربی شهرستان هرسین

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید