emem khomeini 1

بازار امام خمینی اهواز

18394 ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
آدرس

بازار امام خمینی اهواز یکی دیگر از بازارهای قدیمی خوزستان است که سبک معماری خاص خود را دارد. بعلاوه با وجود قدمت بازار، این مکان هنوز دارای طرفداران خاص و  خریداران زیادیست. بازار امام خمینی در مرکز شهر قرار دارد و قبل از انقلاب به بازار شاه و یا پهلوی شناخته می شده است. این بازار دارای دو ورودی اصلی در خیابان های شریعتی و آزادگان می باشد. تعداد حجره ها و واحد های تجاری موجود در این مجموعه به طور تقریبی حدود 250 باب مغازه می شود.

مشخصات بازار

emem khomeini 2

بازار امام خمینی در اهواز یکی از مراکز خرید بنام و معروفی است که شهروندان و مسافران، همه از آن خرید می کنند. بازار امام اهواز دارای چندین ورودی فرعی مجزاست که در قسمت میانی آن ورود سواره و پیاده امکان پذیر می باشد. شکاف هایی را در قسمت های میانی بازار (تقاطع بازار و کوچه) شاهد هستیم که موجب سهولت رفت و آمد و ورود و خروج به بازار می شود. سقف منحصر به فرد بازار با ایجاد شبکه هایی نور به درون بازار هدایت می کند. حجره ها و مغازه های موجود در بازار به مساحت های 12 الی 15 مترمربعی می باشند.

بخش فروش

emem khomeini 4

مرکز خرید امام خمینی اهواز یکی از بازار های قدیمی و دارای کیفیت در خوزستان است. این بازار دارای دو بخش فروش و پشتیبانی کالاها و اجناس می باشد که قسمت فروش اجناس در طبقه ی پایین و واحد های بازرگانی و عمده فروشی ها در طبقه ی بالا قرار دارد. حدود 200 واحد تجاری در بازار فعال است که شما می توانید خرید کالاهایی از جمله پوشاک، ادویه، عطاری، لوازم منزل، محصولات بهداشتی، مواد غذایی،ساعت و عینک، شال و روسری، طلاکوبی و … را داشته باشید.

طراحی معماری

emem khomeini 5

در طراحی معماری بازار امام خمینی می توانیم به ایوان های مسقف ورودی بازار اشاره کنیم که بر روی آن ها حجره های پشتیبانی و امور بازرگانی شکل گرفته اند (در قسمت هایی از بازار). در قسمت وسط بازار گذر و نظر ایجاد شده باعث می شود تا خیابان شریعتی را به خیابان آزادگان وصل کند و عبور عابر پیاده از وسط بازار موجب یک ارتباط و به نوعی تبلیغ برای کالاها باشد. بنای بازار آجری است و رواق های قوسی شکل در این بازار به وفور دیده می شود. قسمت رواق های حجره ها به ارتفاع یک پله بالاتر از سطح عبور عابرین و چرخ دستی ها است.

آدرس بازار امام خمینی : حد فاصل خیابان های شریعتی و آزادگان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید