nader-takht1

تخت نادر همدان

13000 2016/08/22
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تخت نادر، یکی از جاذبه های طبیعی همدان و از دشت های کوهستان الوند می باشد که در ادامه مسیر صعود به قله الوند واقع است. تخت نادر، در محوطه ای به مساحت تقریبی یک و نیم هکتار و در ارتفاع 2900 متری از سطح دریا قرار دارد. این محوطه دارای شیب کم و پوشش گیاهی چمن زار کوهستانی است.

در کوهستان الوند همدان، دشت های کوچکی علاوه بر قلل مرتفع مشاهده می شود که سطحشان پوشیده از چمنزار است و چشمه های فراوان در آن ها جریان دارد. این دشت ها بخاطر سطح تقریبا مسطحی که دارند، جایگاه مناسبی برای استراحت و اتراق کوهنوردان می باشند. از مهم ترین این دشت ها می توان به میدان میشان، تخت نادر، چمن شاه نظر و تخت رستم اشاره نمود.

nader-takht2

مسیر صعود به قله الوند همدان از انتهای کوچه باغ های عباس آباد، به هفت قسمت تقسیم شده که هر قسمت با نام تخت مشخص می گردد. هفتمین تخت، تخت نادر نامیده می شود که در بال جنوب غربی قله الوند خودنمایی می کند.
علت نامگذاری تخت نادر:
تخت در فرهنگ الوند به معنای زمینی هموار و مسطح در کوهستان است که اغلب از چمن ، سبزه و گیاه پوشیده می باشد و برای رفع خستگی و تجدید قوای راهپیمایان محلی مناسب است و این نام از قرن ها پیش، در الوند بوده و هست.

nader-takht3

بر طبق باور عده ای، از زمانی که نادر شاه افشار به تخت نادر وارد شده، آن دشت به تخت نادر نامیده شده است.
و از دیدگاهی دیگر، تخت یعنی چمنزاری مملوء از آب، سبزه، مسطح و جای رفع خستگی، و نادر یعنی بی مانند، بی نظیر و کمیاب می باشد.
بنابراین، چمنزار زیر قله الوند همدان به این خاطر تخت نادر نامیده می شود که چمنزاری بی نظیر و بی مانندست و به حقیقت تخت نادر در میان چمنزارها و تخت های الوند کوه، چمنزار و دشتی بی نظیر می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید