موزه آب یزد

21741 2016/05/19
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 9 امتیاز : 3.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

موزه آب یزد یکی از بی نظیر ترین موزه های آب دنیاست که در خانه کلاهدوزهای سابق احداث شده است. تاریخچه موزه آب یزد به سال 1312 هجری قمری بر میگردد که توسط تاجری مشهور به نام سید علی اکبر کلاهدوز ساخته شد.

موزه آب یزد کجاست؟

بنای موزه آب یزد که یکی از با ارزش ترین آثار معماری شهر یزد است در سال 1379 هجری شمسی زمانیکه نخستین همایش بین المللی کاریز در آن جا برگزار شد، این مکان به عنوان موزه آب مطرح گشت. از ویژگی های بارز این بنای تاریخی می توان به 5 طبقه بودن آن و عبور یک رشته کاریز صد ساله از میانش اشاره نمود.

از جمله لوازم  و ادواتی که در موزه آب یزد نگهداری می شود می توان به:

  • حفر قنات ها
  • اندازه گیری حجم آب
  • وسایل تأمین روشنایی قنات
  • مدارک خرید و فروش آب به همراه اسناد و وقف نامه های قدیمی
  • کتابچه میراب ها
  • ظروف نگهداری و جابجایی آب

 اشاره نمود که در معرض دید عموم قرار گرفته اند.

چاه خانه ای در پشت بام خانه کلاهدوزها تعبیه شده که از طریق چرخ چاه از آن آب خارج می نمودند و آب انبار خانه طبقه همکف را پر می نمودند.

خانه کلاهدوزها دارای سه بخش زیر زمین، پایاب و طبقه همکف می باشد. از ویژگی های بارز این بنا ایجاد راهرو هایی زیبا و مناسب با تناسبات فرهنگ-سنتی در یزد است.

معماری موزه آب یزد

پلان خانه کلاهدوزها که امروزه موزه آب نام گرفته است به شکل حیاط مرکزی و مستطیل می باشد. حیاط در وسط خانه بعلاوه حوض و باغچهقرار دارد که اتاق ها و … گرداگرد آن هستند. به علّت وجود خانه در بافت سنتی و نزدیک بودن آن به میدان امیرچخماق یزد، ارتفاع بنا با توجه به همان بافت در نظر گرفته شده است.

نقش های گچ کاری بنای خانه به نقوش گیاهی معروف می باشد که نشان دهنده گل ها، گیاهان و حیواناتی است که در کاشی های طبیعت خشک کویر صورت گرفته است. از کاهگل بسیار ظریف در زمینه این گچ کاری ها استفاده شده است.

از سرداب خانه کلاهدوز ها یزد برای ذخیره میوه و مواد غذایی در فصل تابستان  استفاده می شد که به خاطر وجود حوض و قناتی بود که باعث شده این مکان 14 درجه اختلاف دما با محیط داشته باشد. محل شستن ظروف و البسه، پایاب نام داشت.

برای آگاهی و مطالعه در زمینه های مختلف مربوط به آب، موزه آب شهر یزد محل مناسبی برای پژوهشگران می باشد.

 

 آدرس موزه آب یزد : استان یزد، شهر یزد، میدان امیرچخماق، خیابان قیام

 

تصاویری از موزه آب یزد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید