کاخ سعدآباد تهران

21540 2016/04/03
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کاخ موزه سعدآباد تهران در خوش آب و هواترین منطقه شهر تهران قرار گرفته است. در کاخ سعدآباد تهران مجموعه از جنگل های طبیعی، قنات ها، باغستان ها و چشمه سارهای زیبا به چشم می خورد. تاریخچه کاخ سعدآباد تهران به زمان قاجار برمیگردد.

کاخ سعد آباد تهران کجاست؟

مجموعه موزه های کاخ سعدآباد تهران در شمال غربی تجریش و در زمینی به مساحت 300 هکتار ساخته شده است. 

این مجموعه با کوه های البرز، گلاب دره، ولنجک و تجریش همسایگی دارد و ازسمت شمال، آب رودخانه دربند وارد فضای دل انگیز کاخ موزه شده و از سمت دیواره جنوبی کاخ بیرون می رود. کاخ سعدآباد تهران هم چنین یکی از مهم ترین و بزرگترین مجموعه موزه های ایران می باشد که دارای هیجده کاخ از زمان های قاجار و پهلوی است.

در بخش مرکزی مجموعه کاخ موزه سعدآباد تهران، موزه محمود فرشچیان مشاهده می شود که متعلق به دوره قاجار می باشد.  در دوره پهلوی ساختمان این موزه محل سکونت همسر چهارم رضاشاه، عصمت خانوم بوده است که بعدها به انبار تبدیل شد و سپس پس از بازسازی در سال 1380 هجری شمسی، با عنوان موزه مینیاتور استاد فرشچیان معرفی و افتتاح گشت. در این موزه زیبا و دیدنی  بیش از 70 اثر از هنرنمایی های استاد فرشچیان به نمایش گذاشته شده است.

در بخش مرکزی مجموعه سعدآباد نیز، ساختمانی متعلق به دوران قاجار و پهلوی قرار گرفته است. این بنا، در زمان پهلوی به کاخ کرباس شهرت داشته و محلی برای کار و استراحت رضاشاه بوده است. پس از بازسازی و مرمت های این بنا، در سال 1373 هجری شمسی  به مناسبت سالگرد تولد استاد حسین بهزاد موزه ای با عنوان موزه مینیاتوری استاد بهزاد در این ساختمان افتتاح گشت. این موزه دارای 5 سالن شامل آثار ترسیم شده، در سبک مکاتب نگارگری ایرانی، آثار ملهم از اشعار شاعران ایرانی، آثار ترسیم شده از فرهنگ مردم عامه، ترسیم چهره بزرگان در قالب نگارگری و طراحی های این استاد ارجمند می باشد.

از دیگر موزه های کاخ سعدآباد تهران می توان به موزه آب اشاره نمود که در جنوب شرقی کاخ سبز قرار گرفته است. دفتر رئیس تشریفات کاخ سعدآباد تهران و دفتر مسئول حفاظت ارتش در این موزه قرار دارد. در ساختمان موزه آب اسناد و مدارک آب، ابزار و ادوات مربوط به آب و تندیس هایی از دانشمندان آب شناس و تندیس میراب قرار گرفته است.

موزه های دیگر باغ سعدآباد تهران عبارتند از : موزه آشپزخانه سلطنتی، موزه ظروف سلطنتی، موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد سعدآباد، موزه اتومبیل های سلطنتی ، موزه سلاح های دربار کاخ سعدآباد، موزه برادران امیدوار، موزه چهره‌های ماندگار، موزه مردم ‌شناسی، موزه نظامی، موزه هنر ملل، موزه هنرهای زیبا سعدآباد، کاخ سبز، کاخ‌ موزه سفید، ساختمان جمهور، کاخ احمد شاهی، کاخ اختصاصی وساختمان بهمن می باشند.

هر یک از وزه های کاخ سعدآباد آن قدر حرف برای گفتن دارند که در این مطلب نمیگنجد و بهتر است دیدن این مکان تاریخی را از دست ندهید و به شهر تهران مسافرتی نمائید.

کاخ موزه سعدآباد تهران یکی از جاذبه های فرهنگی و تاریخی تهارن است که در تاریخ 24 دی 1376 با شماره ثبت 1957 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شده است.

بازدید از موزه های کاخ سعداباد در تمام ایام هفته از ساعات 9 تا 18:30 می باشد.

آدرس کاخ سعدآباد تهران : کاخ‌ موزه سعدآباد در خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

عکسهای کاخ سعد آباد تهران

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید