میل اخنگان مشهد

19675 2015/11/10
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 14 امتیاز : 4.5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

سبک معماری میل اخنگان مشهد مربوط به دوره تیموریان است. این بنا حدود 550 سال قدمت دارد.

میل اخنگان کجاست؟

بنای میل اخنگان مشهد در فاصله 22 کیلومتری شمال این شهر و در حاشیه جاده توس و در نزدیکی روستای اخنگان مشهد قرار گرفته است. با توجه به باور بعضی افراد در نزدیک برج اخنگان مشهد و ورودی سده کارده، نبرد خونینی بین حاکمان قبلی خراسان و سلطان محمود غزنوی صورت گرفته است.

معماری میل اخنگان

میل اخنگان مشهد دارای برج مقبره مانند به ارتفاع 17 متر است. این بنا، بر روی سکوی دایره ای با هشت نیم ضلعی واقع شده است. ارتفاع ستون استوانه ای میل اخنگان مشهد 13.7 متر و بلندی کلاهک قارچی که روی ستون قرار گرفته در حدود 4.2 متر است. نقش و نگار در صحن داخلی میل اخنگان دیده نمی شود.

در بالای گنبد میل اخنگان، مخروطی شکل کاشی هایی با رنگ فیروزه ای خودنمایی می کنند. نمای بیرونی این بنا غیر از دیوار و نیم ستون ها، با کاشی هایی همراه با نقوش ستاره و چلیپایی آراسته شده است. بنای میل اخنگان نیز، با آجر ساخته شده است.

در فضای داخلی بنای برج اخنگان خراسان سنگ قبری وجود دارد که هویت آن معلوم نیست. برخی اعتقاد دارند مربوط به گوهر تاج، همسر شاهرخ تیموری است و عده ای نیز آن را مربوط به دختر هندی می دانند که در راه زیارت مرده است و پندار عده ای دیگر به گور دسته جمعی افراد مهم و متشخص است، که البته این دعاوی صحیح نیست و بر اساس پیشنهادات قدیم از گذشتگان ثبت شده است.

سال ساخت میل تاریخی اخنگان مشخص نیست اما معماری آن شبیه به ساختمان مسجد جامع به سال (861 هجری قمری) و بنای امیر چخماق (830 هجری قمری) می باشد.

هم اکنون با توجه به گفته اهالی منطقه میل اخنگان، نمای ساختمان با دزیدن کاشی های آن به شکل لانه زنبوری در آمده است. اگر به مشهد سفر کردید حتما در تور مشهد گردی شرکت نمایید و از این بنای تاریخی زیبا بازدید کنید.

میل اخنگان توس یکی از جاذبه های گردشگری اطراف مشهد است که در 20 خرداد 1321 با شماره ثبت 321 به فهرست آثار ملی اضافه شد.

عکس های برج اخنگان مشهد

 

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • جواد

    گوهرتاج خواهر گوهرشاد همسر شاهرخ تبموری می باشد.
    باتشکر