essek-adasi-3

جزیره اشک ارومیه

17207 2016/12/07
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

جزیره اشک یکی از سه جزیره اصلی و بزرگ دریاچه ارومیه می باشد که از ابتدا در آنجا وجود داشته است.

جزیره اشک استان آذربایجان غربی یکی از 102 جزیره دریاچه ارومیه واقع در این استان است، که وسعت آن 2115 هکتار می باشد. جزیره ای که با توجه به موقعیت جغرافیایی اش، محل زندگی پرندگان متنوعی است که از اهمیت بالایی نیز برخوردار هستند. همچنین یکی از گونه های نادر جانوری یعنی گوزن زرد ایرانی نیز در این جزیره زندگی می کند به گونه ای که خیلی ها این جزیره را با این گوزن می شناسند.

به دلیل اینکه جزیره ساختاری آهکی دارد، ارتفاع آن به نسبت وسعتش کم است به همین دلیل پس از بارش های آسمانی، مواد آبرفتی به دریاچه بر می گردند و باعث افزایش قطر رسوبات در کناره های جزیره می شوند و چون سنگ ها نیز آب زیادی در خود نگه نمی دارند، برای آبرسانی به آبشخورها، از لوله کشی و روش های مصنوعی استفاده شده است.

essek-adasi-1

می توان گفت جزیره اشک در ارومیه، از معروفترین جزایر دریاچه ارومیه می باشد و از اصلیترین جاذبه های آذربایجان غربی به شمار می رود. همانطور که اشاره شد در این جزیره زیست بومی خاص دارد که شامل پرندگان متنوع اعم از مهاجر و بومی می شود. وجود پوشش گیاهی این جزیره، آنرا به محل مناسبی برای زندگی گزون زرد ایرانی که در دنیا نادر می باشد تبدیل کرده است. با توجه به این شرایط، این جزیره که در پارک ملی ارومیه قرار دارد، اکنون برای تردد، نیازمند مجوز از سازمان حافظت محیط زیست است.

essek-adasi-4

جزیره اشک دریاچه ارومیه که آب و هوای مناسبی دارد، برای زندگانی گونه های جانوری منطقه ای کلیدی است و به همین خاطر است که برای ادامه زندگی گوزن زرد ایرانی انتخاب شده است. با توجه وضعیت جغرافیایی این جزیره، چشمه ای نیز در آن وجود دارد که باعث ایجاد شرایط مساعدی در جزیره اشک شده است.

جالب است بدانید پوشش گیاهی این جزیره حدود 200 نوع بوده و بسیار شبیه به پوشش گیاهی شبه جزیره کبودان می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید