تور شهر ری گردی

قبل از سفر به ری حتما این مطلب را بخوانید 9722 ۱۳۹۷/۰۴/۲۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه: ری در لغت به معنی شهر سلطنتی می باشد. از نقطه نظر علمی شهر ری به عنوان قدیمی ترین شهر ایران و جزو 10 کهن شهر جهان شناخته می شود. با بررسی های صورت گرفته مشخص گرید که این شهر قدمتی هشت هزار ساله دارد. از اینرو بعد از شهرهای دمشق سوریه و اریحا فلسطین، به عنوان سومین سکونتگاه کهن شهری شناخته می شود.

می خواهیم در تور شهر ری گردی به یکی از کهن ترین شهرهای ایران زمین و جهان می باشد. اشارات بسیاری از سوی جغرافیدانان و تاریخ نویسان معتبر جهان در باب وسعت و پهناوری شهر ری نقل شده است. ایزیدور خاراکسی پیش از اسلام و در عهد اشکانیان در سفر خود به ایران درباره شهر ری نقل قول کرده است. مضمون صحبت وی اشاره به بزرگی شهر ری داشته که این شهر را بزرگتر از تمام شهرهای حکومت مادها معرفی کرده است. بعد از اسلام نیز تاریخ دانانی نظیر ابن حوقل و استخری در کتاب های خود درباره شهر ری سخن بسیار گفته اند. شهر ری به دلیل قرارگیری در مسیر جاده ابریشم دارای اهمیت بازرگانی فراوانی بوده و اقتصاد و آبادانی خود را مرهون این امر می دانسته است. در قرون اسلامی شهر ری به عنوان پایتخت علمی و فرهنگی شناخته می شده است. این اهمیت در دوران آل بویه و سلجوقی که ری به عنوان پایتخت ایران برگزیده شد، با ساخت چندین کتابخانه و مدرسه فزونی یافت. در این دوران شهر ری که آنرا دارالملک می خواندند صاحب بزرگترین کتابخانه جهان شد. کتابخانه صاحب بن عباد دارای گنجینه ای عظیم از کتب مختلف بوده و نقل شده که کتاب های این کتابخانه به اندازه تمام کتب کتابخانه های اروپا بوده است. شهرری در حال حاضر به سبب نردیکی به فرودگاه امام و آرامگاه امام خمینی و نیز همجواری با پالایشگاه تهران دارای اهمیت زیادی از لحاظ اقتصادی و تجاری می باشد.

تور شهر ری,جاذبه های تاریخی شهر ری,جاذبه های توریستی شهر ری
اطلاعاتی درباره شهر ری
جمعیت
860000 نفر
مساحت
2996 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
021

بهترین فصل سفر به ری

شهر ری مانند تهران دارای طبیعتی چهار فصل می باشد. فصل بهار و ایام تعطیلات نوروز که شهر دور از هیاهو و آلودگی است بهترین زمان تور شهر ری گردی و سفر به این شهر محسوب می شود. شهر ری در فصل زمستان به دلیل پدیده وارونگی، هوایی آلوده دارد. پس توصیه میکنیم در این ایام به شهر ری سفر نکنید. میانگین بارش سالیانه در ری 200 میلی متر گزارش شده است.

جاذبه های گردشگری ری

ری یکی از شهرهای استان تهران به شمار می رود که در قسمت جنوبی آن واقع شده است. ری به سبب قدمت زیاد خود به عنوان مادر تهران شناخته می شود. این شهر به سبب وجود آرامگاه عبدالعظیم حسنی و چندین امامزاده دیگر به قطب های مذهبی استان تهران تبدیل شده است. بطوریکه سالیانه افراد زیادی برای بازدید از این اماکن مقدس به ری سفر می کنند. در ادامه شهر ری گردی به معرفی اماکن تاریخی و جاذبه های طبیعی شهر ری می پردازیم.

جاذبه های طبیعی ری

شهر ری در دشتی وسیع واقع گردیده و کوه های آن دارای ازتفاع زیادی نمی باشند. چندین کوه و رودخانه به همراه چند روستای ییلاقی جاذبه های طبیعی است که در طبیعت گردی شهر ری می توانید مشاهده کنید..

 • پارک های درون شهری شهر ری : پارک سه دخترون، پارک بانوان، پارک ترافیک، پارک ایثار، پارک گلمهر، پارک رازی، پارک ملت، پارک کمیل
 • کوه های اطراف شهر ری : کوه بی‌بی‌ شهربانو، کوه آراد، کوه مره، دامنه‌های شمالی کوه کورابلاغ، کوه نقاره خانه
 • رودخانه های شهر ری : رودخانه کرج، رودخانه جاجرود، رود شور فشاپویه، رودخانه سرخه حصار
 • روستاهای شهر ری : روستای طالب آباد، روستای عشق آباد، روستای قمصر، روستای قلعه نو، روستای ده خیر، روستای قوچ قلعه، روستای خانلق، روستای ولی آباد، روستای غنی آباد، روستای فیروز آباد
 • تالاب های شهر ری : تالاب عشق آباد

جاذبه های تاریخی ری

این شهر با دارا بودن جاذبه های تاریخی فراوان گزینه مناسبی برای تور شهر ری گردی و سفر می باشد. بسیاری از مسافران بعد از حضور در تور تهران گردی به شهر ری آمده و از اماکن دیدنی آن بازدید می کنند. ری به واقع میراث دار گنجینه ای کهن از آثار تاریخی ایران زمین است که به خوبی گویای قدمت این خطه از خاک سرزمین عزیزمان می باشد.

 • بازارهای تاریخی شهر ری : بازار تاریخی شهر ری
 • کاروانسراهای شهر ری : کاروانسرای شاه‌عباسی، کاروانسرای کنار گرد
 • برج و بارو و گنبد های شهر ری : برج اینانج، برج طغرل، باروی ری در چشمه علی، گنبد امیر اینانج
 • سایر جاذبه های تاریخی شهر ری : استودان گبرها، زندان هارون، آب انبار آراد، دژ رشکان
 • قلعه های تاریخی شهر ری : قلعه گبری، قلعه کاسنی ری، قلعه کامین
 • تپه های تاریخی شهر ری : تپه میل، تپه چشمه علی
 • سنگ نگاره های تاریخی شهر ری : سنگ ‌نگاره فتحعلی شاه قاجار، نقش برجسته ساسانی ری،
 • بقعه و آرامگاه های شهر ری :  حرم شاه عبدالعظیم، آرامگاه ابن بابویه، آرامگاه بی‌بی‌زبیده، آرامگاه بی‌بی ‌شهربانو، آرامگاه جوانمرد قصاب، آرامگاه امامزاده عبدالله، آرامگاه امامزاده حمزه، آرامگاه امامزاده ابوالحسن، آرامگاه امامزاده طاهر، آرامگاه امامزاده هادی

مراکز خرید ری

بازار تاریخی شهر، مهم ترین مرکز خرید شهر ری در محسوب می شود. این بازار که در قسمت شمالی آرامگاه شاه عبدالعظیم حسنی قرار دارد از قدیم الایام تا به امروز، مرکز فروش انواع کالاهای تجاری، ادویه جات و داروهای سنتی بوده است. بازار تاریخی شهر ری در دوران حکومت صفوی بنا گردید.

پاساژ مهدی، پاساژ اطمینان، مجتمع تجاری سینمایی راگا دیگر مراکز خرید این شهر می باشد که در تور شهر ری گردی می توانید به آنها هم سری بزنید.

هتل های ری

در شهر ری هتل وجود ندارد و فقط چندین مسافرخانه که در حوالی حرم شاه عبدالعظیم قرار دارند و مشغول ارائه خدمات به مسافران و زائران این شهر هستند. نزدیکی شهر ری به تهران سب شده تا بسیاری از مسافران اقامت در هتل های متنوع شهر تهران را برگزینند.

سوغات و صنایع دستی ری

شهر ری بواسطه تاریخ کهن خود، دارای شهرت خاصی در زمینه صنایع دستی می باشد. مشهور ترین صنایع دستی شهر ری مربوط به صنعت شیشه گری دستی می باشد. ساخت احجام سنگی و چوبی و آینه کاری نیز در شهر ری رواج دارد. این شهر در زمینه معرق و منبت کاری، سرامیک و چرم نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد.

نقشه شهر ری

شهر ری از سمت شمال به تهران، از سمت شرق به پاکدشت و ورامین، از سمت جنوب به شهرستان قم و از سمت غرب نیز به شهرستان های اسلام شهر و رباط کریم محدود می شود. شهر ری در طول جغرافیایی 51 درجه و 26 دقیقه و عرض جغرافیایی 35 درجه و 36 دقیقه واقع شده است.ارتفاع متوسط شهر ری از سطح دریا 1060 متر می باشد. ری در فاصله 14 کیلومتری از تهران قرار گرفته است. شهر ری به عنوان یکی از مناطق تهران در منطقه 20 واقع شده است. به گردشگران شهر ری پیشنهاد می شود حتما نسبت به تهیه نقشه گردشگری شهر ری از ورودی های شهر اقدام نمایند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید