imam-square

میدان امام همدان

17227 2016/10/05
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 11 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

میدان امام همدان متعلق به دوره پهلوی می باشد.  طرح و نقشه میدان امام توسط کارل فریش، مهندس معمار آلمانی تهیه و اجرا شده است. این میدان با وجود قدمت یک قرن هنوز، موقعیت ارتباطی خود را با خیابان ها و بازار همدان حفظ نموده است.

این میدان مدوری شکل، طراحی و اصول خیابان کشی یا انشعاب خیابان هایش به گونه ای است که هرچه شهر وسیعتر می شود، باز غیر مستقیم زیر نفوذ همین میدان مرکزی شهر می باشد. بناهای پیرامون میدان امام همدان همانند بناهای میدان حسن آباد تهران و به شیوه باروک، سبکی که در اواخر قرن 19 و اوایل قرن بیستم در اروپا رایج بوده، ساخته شده است. میدان امام در سال های 1309 الی 1312 ساخته شد و جزو مهم ترین میادین شهر همدان گردید.

imam-square3

از میدان امام خمینی همدان، شش خیابان سی متری منظم با زاویه شصت درجه انشعاب می شود.  با توجه به باور عده ای از کارشناسان، معمار میدان امام همدان، کارل آلمانی بوده که در سال 1307 نقشه های آن به طراحی رسیده است. این میدان نماد شهرسازی مدرن شهر همدان می باشد. در میدان امام همدان، کلاهک هایی شبیه به کلاهک های اطراف میدان حسن آباد تهران مشاهده می شود که اندکی تغییر در آن صورت گرفته است.

ضلع شمال شرقی میدان امام در سال 1325 در اثر آتش سوزی ویران شد، از سال 1381 عملیات مرمت میدان و ابنیه اطراف میدان آغاز گردید.

imam-square2

از جمله آثار اطراف میدان امام خمینی همدان می توان به آجرکاری های ساده، برجسته و با نقوش هندسی، گچبری های  سردر پنجره های با نقش های  انسان و حیوان و پنجره های چوبی اشاره نمود. یکی از مهم ترین شاخصه های اطلاعات میدان امام خمینی همدان که باعث نگه داشتنش شده این می باشد که سایر خیابان های اصلی این شهر از این میدان آغاز می شود.
اطلاعات میدان امام خمینی همدان به دوره ی پهلوی اول باز میگردد و در سال 1379 با شماره 2712 به ثبت آثار ملی رسیده است. آدرس میدان تقاطع خیابان تختی و شهدا می باشد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • دنیای فناوری و دیجیتال بروزخبر

    سلام

    چه جای زیبایی هست باید حتما سر بزنیم

    شاد باشید