تور گرگان گردی

قبل از سفر به گرگان حتما این مطلب را بخوانید 14066 ۱۳۹۷/۰۶/۲۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه: شهر گرگان یکی از قدیمی ترین شهر های کشور می باشد که تا سال 1316 با نام باستانی استرآباد شناخته می شد. استر در زبان مازندرانی به معنای ستاره می باشد و دلیل نام گذاری این شهر نیز به این موضوع برمیگردد که زردشتیان، ستاره ها را مظهر نور مقدس می دانستند و به همین دلیل پس از بنای این شهر نام آن را استرآباد گذاشتند. سابقه تمدن در گرگان به 6 هزار سال پیش برمیگردد و این شهر نقش مهمی در شکوفایی تمدن ایران داشته است.

در این مقاله به استان گلستان و شهر گرگان سفر میکنیم و با جاذبه های این شهر بیشتر آشنا خواهیم شد. شهر گرگان با تاریخی کهن و جاذبه های طبیعی فراوان، همواره مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی بوده است؛ وجود حیات وحش طبیعی در کنار پارک های جنگلی با پوشش گیاهی کم نظیر و آثار تاریخی، این شهر را به یکی از توریستی ترین شهر های کشور تبدیل کرده است. گرگان اقوام مختلفی را در خود جای داده است که هر یک با گویش و زبان خاص خود سخن می گویند. از جمله اقوام حاضر در این شهر می توان به آذری‌ زبان‌ها، ترکمن‌ها، بلوچ‌ها، سیستانی‌ ها و … اشاره کرد. از لحاظ گویش، اکثر مردم گرگان به زبان ترکمنی سخت می گویند اما گویش های دیگری همچون فارسی گرگانی، گویش‌ های سیستانی و مازندرانی نیز در میان اقوام آن رایج است.

تور طبیعت گردی گرگان,تور گردشگری گیلان,تور گرگان گردی
اطلاعاتی درباره شهر گرگان
جمعیت
350000
مساحت
20000 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
017
تاریخ ثبت شهر
1311

بهترین فصل سفر به گرگان

گرگان یکی از شهر های شمالی کشور و مرکز استان گلستان می باشد. به دلیل موقعیت جغرافایی که گرگان در آن قرار گرفته است، این شهر آب و هوایی معتدل دارد. گرگان زمستان هایی سرد و تابستان هایی معتدل دارد. در زمستان میانگین دما گرگان به 4 درجه و در تابستان ها حداکثر دما این شهر به 30 درجه می رسد. هوای گرگان از آبان ماه تا انتها فروردین ماه در شرجی ترین حالت خود به سر می برد و به همین دلیل بهترین زمان برای تور گرگان گردی و سفر به این شهر از اوایل اردیبهشت تا اوایل تیرماه می باشد.

جاذبه های گردشگری گرگان

گرگان یکی از شهر های شمالی ایران و مرکز استان گلستان می باشد. فرهنگ غنی، آب و هوا بی نظیر و جاذبه های تاریخی فراوان، این شهر را به یکی از مقاصد اصلی تورهای گردشگری ایران تبدیل کرده است. طبیعت رنگارنگ گرگان، زیبایی های زیادی را در خود جای داده است که پارک جنگلی ناهارخوران معروف ترین آنهاست. از دیگر جاذبه های تور طبیعت گردی گرگان می توان به پارک ملی گلستان، آبشار لوه، جنگل النگدره و جنگل توسکستان اشاره کرد که هرساله گردشگران زیادی را به خود جذب میکنند. این شهر از حیث تاریخی نیز جایگاه ویژه ای را در میان سایر شهر های کشور دارد. مسجد جامع گرگان در کنار کاخ آقا محمدخان قاجار و دیوار تاریخی گرگان و چندین اثر دیگر همگی از آثار تاریخی بی نظیر این شهر به حساب می آیند.

جاذبه های طبیعی گرگان

گرگان از شهر های شمالی کشور است که اقلیم های گوناگونی را در خود جای داده است. دریا و خلیج، کوه ها و دشت ها، چمنزارها، نواحی جلگه ای و … بخشی از اقلیم این منطقه را تشکیل میدهند. جاذبه های طبیعی گرگان آنقدر زیاد هستند که توضیح در رابطه با آنها، ساعت ها به طول می انجامد؛ ولی اگر بخواهیم در تورهای گرگان گردی مختصر توضیحی بدهیم باید بگوییم که به دلیل وضعیت آب و هوایی این منطقه، پوشش گیاهی کم نظیری در آن پدید آمده و باعث تشکیل پارک های جنگلی همچون النگ دره، ناهار خوران، قرق و … شده است. همچنین وجود آبشارهای زیبایی همچون بشار زیارت و آبشار رنگو به زیبایی های این منطقه افزوده است.

جاذبه های تاریخی گرگان

وجود جاذبه های تاریخی نیز در توریستی و گردشگری بودن شهر گرگان بی تاثیر نبوده است. پس از یزد و اصفهان، بافت تاریخی شهر گرگان سومین بافت تاریخی از لحاظ وسعت در ایران می باشد. بافت تاریخی گرگان 150 هکتار مساحت دارد که محدوده آن همان محدوده شهر استرآباد در دوره قاجار می باشد. این بافت تاریخی در سال 1310 در فهرست میراث ملی ایران ثبت گردید. از دیگر جاذبه های تاریخی گرگان می توان به بازار بازار قدیمی نعلبندان اشاره کرد. این بازار در سال 375 هجری قمری ساخته شد و تاکنون بافت قدیمی خورد را حفظ کرده است. همچنین مسجد جامع گرگان با معماری کم نظیر خود، یکی از جاذبه های تاریخی این شهر می باشد که ساخت آن به قرن پنجم و ششم در دوره سلجوقی برمیگردد. شما می توانید در تور زاهدان گردی از این آثار و مکان های تاریخی بازدید کنید.

مراکز خرید گرگان

گرگان یکی از توریستی ترین شهر های ایران می باشد و هرساله گردشگران زیادی جهت تفریح  از طریق تورهای گرگان گردی به این شهر سفر می کنند. به همین دلیل کسب و کار در گرگان، در برخی از ایام سال به خصوص نوروز به شدت رونق دارد و همین موضوع باعث ساخت مراکز خرید فراوانی در سطح این شهر شده است. در طول تور گرگان گردی شما می توانید از مراکز خرید زیر دیدن کرده و سوغات مورد نیاز خود را تهیه کنید.

  • مراکز خرید گرگان : پاساژ وارکانا، مجتمع تجاری کاپری، بازار امام، مرکز خرید زرتشت، پاساژ مروارید، مرکز خرید سیلوانا و …

هتل های گرگان

وجود جاذبه های طبیعی و تاریخی گردشگری در گرگان باعث ساخت هتل های مجللی در این شهر شده است. در این شهر انواع هتل با سطح کیفیت مختلف را می توان یافت. برترین هتل این شهر پنج ستاره است و چندین هتل دیگر با ویژگی های متنوع آماده خدمت رسانی به شما می باشند.

  • هتل پنج ستاره گرگان : تل پارتیا گرگان
  • هتل های چهار ستاره گرگان : هتل شهاب ناهارخوران گرگان، هتل آذین گرگان، هتل جهانگردی ناهارخوران گرگان، هتل بوتانیک گرگان و …
  • هتل های سه ستاره گرگان : هتل فرهنگیان گرگان، هتل رز گرگان
  • هتل های دو ستاره گرگان : هتل زیارت گرگان، هتل خیام گرگان، 
  • هتل آپارتمان های گرگان : هتل گل نرگس گرگان، هتل آپارتمان شایسته گرگان، هتل آپارتمان گلستان

سوغات و صنایع دستی گرگان

سوغات گرگان به دو بخش خوراکی ها و صنایع دستی تقسیم می شوند که در پایان تور گرگان گردی میتوانید آنها را تهیه کنید. انواع کلوچه ها، قطاب و پادرازی، حلوا آماج، نان زنجبیلی، نان خرمایی و … از جمله خوراکی هایی هستند که از این شهر به سوغات برده می شوند. همچنین صنایع دستی این شهر همچون قالی و قالیچه و پشتی ترکمنی از صنایع دستی این شهر می باشند که می توانید به سوغات ببرید.

نقشه شهر گرگان

شهر گرگان در ارتفاع 155 متری از سطح دریا قرار داد و از شمال به شهرستان آق قلا و از جنوب به رشته کوه‌های البرز منتهی می شود. این شهر در طول جغرافیایی 54 درجه، 25 دقیقه و 59 ثانیه و همچنین عرض جغرافیایی آن 36 درجه، 50 دقیقه و 31 ثانیه می باشد. شما می توانید نقشه شهر گرگان را از معابر ورودی شهر تهیه کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید