گورستان هفتاد ملا میرجاوه

9698 ۱۳۹۷/۰۵/۲۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس

قدمت گورستان هفتاد ملا میرجاوه حدود 800 سال تخمین زده می شود.

گورستان هفتاد ملا کجاست؟

گورستان هفتاد ملا میرجاوه یکی از غارهای استان سیستان و بلوچستان می باشد که علاوه بر جذابیت های طبیعی، از ارزشی تاریخی بالایی هم برخوردار است و مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

استان سیستان و بلوچستان در اقلیم خشک ایران قرار گرفته است. با این حال این استان دارای جذابیت های منحصر به فردی می باشد که باعث بازدید علاقه مندان طبیعت از آن شده است. موقعیت ویژه استان سیستان و بلوچستان و قرار گیری آن در مسیر مسافرانی قصد رفتن از خراسان به سمت جنوب را دارند، باعث شده تا این استان مورد توجه مردم خراسان قرار بگیرید. علاوه بر این وجود کوه های گوناگون در این استان سبب شده تا یکی از جذاب ترین جاذبه های طبیعی، یعنی غارها، در سیستان و بلوچستان شکل بگیرد.

عکس قبرستان هفتاد ملا

برای بازدید از گورستان هفتاد ملا باید به شهرستان زاهدان و بخش میرجاوه بروید. از آنجا به سمت دهستان تمین و سپس به سمت روستای روپس حرکت کنید. این غار در فاصله 20 کیلومتری از روستا و درون ارتفاعات نزدیک آن قرار گرفته است. اگر به این ارتفاعات بروید، یک حفره را در دل کوه ها مشاهده می کنید که یک گورستان بسیار منحصر به فرد در آن قرار دارد. قبرستان هفتاد ملا، نزدیک به 50 متر مربع مساحت داشته و قبرهایی سنگی زیبایی را درون خود جای داده است. این گورستان به صورت پلکانی در کنار هم قرار گرفته اند که علت آن ناهمواری های درون غار هفتاد ملا می باشد.

قبرهای گورستان هفتاد ملا در سراسر سال در سایه قرار دارند و تا به حال نور آفتاب بر روی آنها نیفتاده است. قدمت قبرستان هفتاد ملا میرجاوه حدود 800 سال تخمین زده شده است. نوع ساخت قبرها بسیار جالب است؛ پس از آنکه جسد را دفن کرده اند، چهار طرف وی را به وسیله سنگ بالا آورده و روی آن را با تخته سنگ پوشانده اند. سپس به وسیله گچ به آن شکل داده و آن را تزیین کرده اند. غار هفتاد ملا یکی از جاذبه های تاریخی و گردشگری سیستان و بلوچستان به شمار می رود و نشاط آوران پیشنهاد می کند در صورت سفر به میرجاوه، از این غار زیبا دیدن به عمل آورید.

قبرستان هفتاد ملا واقع در غار هفتاد ملا یکی از جاذبه های تاریخی زاهدان می باشد که در تاریخ 18 اردیبهشت 1380 با شماره ثبت 3826 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد و شما در تور زاهدان گردی می توانید از این مکان تاریخی بازدید کنید.

آدرس گورستان هفتاد ملا میرجاوه : شهرستان زاهدان، بخش میرجاوه، دهستان تمین، روستای روپس

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید