ashuradeh-3

جزیره آشوراده بندر ترکمن

15554 2016/10/27
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

جزیره آشوراده یکی از جزایر تاریخی ایران است که در دوران صفوی به دلیل وجود تفرجگاه های فراوانش مورد توجه قرار گرفته است. از این قسمت به عنوان شکارگاه استفاده می شده و برای این منظور دژ هایی در آن بنا گردید. آشوراده در اکثر منابع تاریخی به مجمع الجزایر معروف است.

قدمت جزیره آشوراده شهرت جهانی دارد، به طوری که در سال 1354 جزو نخستین مناطق زیست کرده جهان شناخته شد و به ثبت رسید. آشوراده متشکل از سه جزیره بوده که دو قسمت از آن که جزایر کوچک انتهایی بوده اند به زیر آب فرو رفته است. با بالا آمدن آب از سطح دریای خزر توسط کانال خزینی جزیره آشوراده از شبیه جزیره میانکاله جدا شد.

ashuradeh-2

وسعت ابتدایی جزیره آشوراده به 1200 هکتار می رسیده است اما بر اثر پیش روی آب 800 هکتار آن بر زیر آبها رفته و اکنون فقط 400 هکتار از آن باقی مانده است. ارتفاع جزیره آشوراده بندر ترکمن منفی 26 متر از سطح آب های آزاد است. آشوراده از جنوب به خلیج گرگان، از شرق به تنگه باریک که معروف به چپق اوغلی، از غرب به  کانال خزینی و از شمال به دریاچه خزر منتهی می شود.

ashuradeh-6

جزیره آشوراده استان گلستان در پنج کیلومتری بندرترکمن قرار دارد، در سال 1372 در این جزیره وقوع سیل باعث شد تا خالی از سکنه شود. قبل از حادثه سیل در این جزیره وجود پاسگاه ژاندارمری، مدرسه راهنمایی، شرکت تعاونی روستایی، مسجد و حسینیه، مغازه و بیش از 1000 نفر سکنه داشته است. در حال حاضر رستوران ها و تعداد خیلی محدود از مغازه های این جزیره باقی مانده که آنها هم برای مسافران، گردشگران و توریستان فعالیت می کنند.

ashuradeh-1

جزیره آشوراده گرگان در سال 1393 طعمه حریق شد و بخش عظیمی از جنگل های آن در آتش سوخت، این جزیره دارای پوشش گیاهی بسیار غنی بوده است که اهالی این منطقه انتظار دارند مسئولین توجه بیشتری نسبت به آن داشته باشند. از پوشش گیاهی منطقه می توان به بوته های تمشک، نوعی خار خودرو و درختان انار ترش اشاره کرد.

ashuradeh-5

راه اصلی آشوراده در بندرترکمن می باشد، که پس از طی مسافتی با ماشین و پارک کردن قبل از ورود به بازارچه بندر باید از آنجا به بعد را پیاده بروند و در ایام تعطیل در صف طولانی بایستند، اما دیدن جزیره و گشت زدن در آن به این معطلی می ارزد چرا که مناطقی دیدنی دارد که شاید نتوان در هر کجای ایران آن را یافت از جمله تالاب میانکاله. تالاب میانکاله از مناطق مهم گردشگری است که در فصل های مختلف حیوانات و پرندگان خاصی برای زیست به این مکان سر می زنند.

آدرس جزیره آشوراده : استان گلستان، گرگان، بندر ترکمن، جزیره آشوراده

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید