MENUMENU
051-36040039

گنبد سبز مشهد

6396 ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 10 امتیاز : 4.3]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بنای تاریخی گنبد سبز مشهد، در خیابان آخوند خراسانی واقع در وسط میدانی با نام آخوند خراسانی بنا گشته است. به خاطره داشتن رنگ فیروزه ای به "گنبد سبز" معروف گشته است. این آرامگاه مدفن "شیخ محمد مؤمن" عارف استرآبادی است كه به سال 904 هجری قمری وفات یافت. بعضی او را صاحب كتاب "تحفتة الحكیم مومن" در طب قدیم می دانند. ایشان از شیوخ صفوی شیعه مذهب بوده است. بنای تاریخی گنبد سبز از جاذبه های مذهبی شهر مشهد می باشد.

محمد مؤمن، عارف حكیم در قرن نهم هجری می زیسته است. شیخ مؤمن از علمای بزرگ شیعه و هم عصر عالم جلیل القدر شیخ حر عاملی صاحب کتاب وسائل الشیعه بوده است. ایشان از علمایی است که بیشتر عمر خود را به تعلیم و تعلّم روایات و سخنان معصومین علیهم السلام، عبادت و خدمت به مردم پرداخته است. ایشان مدت 36 سال از عمر خود را در تطبیق و بررسی روایات کتب اربعه شیعه گذرانده و این امر ارادت و تقیّد ایشان را به تبعیّت از معصومین به اثبات می رساند.

آدرس گنبد سبز مشهد,تاریخچه گنبد سبز,تاریخچه گنبد سبز مشهد

معماری گنبد سبز مشهد دارای ساختار داخل چهار ضلعی و در نمای بیرونی بدلیل وجود طاق نماهای دو اشكوبه زوایای آن شكل هشت گوشه دارد. پایه‌ های اطراف طاق ها تا پیشانی بنا و بخش فوقانی ازاره‌ های پیرامون نمای خارجی آن مزیّن به كاشی های معرق و متنوعی است كه علاوه بر زیبائی، بیانگر شیوه تزئینی دوره صفویه است. فضای داخلی گنبد دارای کتیبه ای است با مضمون صلوات کبیره و حدیثی از پیامبر اکرم (ص) که در پایان آن، نام راقم این سطور با عبارت "نمقفه حسین بن محمد المشهدی" و تاریخ 1058 قمری دیده می شود. در زیر گنبد بنا کتیبه اى به خط ثلث وجود دارد که در پایان آن تاریخ 1058 قمرى نوشته شده است.

تصاویر گنبد سبز,گنبد سبز,گنبد سبز خراسان

مردم محلی برای این آرامگاه احترام بسیاری را قائل هستند و نذورات فراوانی برای این محل اهدا می کنند. در گذشته ای نه چندان دور درب این مسجد شبانه روزی باز بوده است. این بنا حالا یکی از شاخص های اصلی در آدرس دهی می باشد و از روی منطقه می گویند سمت گنبد سبز، این برای افرادی که محدوده را می شناسند یک شاخصه ی خاص است.

مقبره گنبد سبز مشهد مورد توجه و زیارت مردم مشهد (خصوصاً پیروان تصوف و عرفان) قرار گرفته است. تاریخچه گنبد سبز مشهد مقدس به سال 1036 بر میگردد که شروع به ساخت شد و در سال هاى 1055 تا 1058 تکمیل و تزئین شده است. شرح زندگانی و کرامات شیخ محمد مومن مشهدی، در کتابی با عنوان "گنبد سبز مشهد" به قلم مهدی قربانی منتشر گردید. متن این کتاب به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی در یک جلد کتاب چاپ شده است و همچنین این کتاب مرجعی معتبر برای دانشجویان تاریخ و باستان‌ شناسی برای کارهای پژوهشی و علمی شناخته شد.

گنبد سبز در مشهد,گنبد سبز مشهد,گنبد سبز مشهد ادرس

نتیجه كاوش های باستان شناسی در مورد گنبد سبز مشهد نشان می‌ دهد كه بنا بر فراز دو سردابه كوچک و بزرگ، تدفینی مجاور همدیگر كه دارای بقایای انسانی بوده‌ اند ساخته شده است. در این سردابه‌ ها قطعات پراكنده سفال لعابدار با رنگهای سبز، آبی، سفید آبی، فیروزه‌ ای و قهوه‌ ای جمع‌ آوری شده اند.

گنبد سبز مشهد یکی از جاذبه های شاخص مذهبی مشهد می باشد که در سال 1356 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 1370 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

تصاویر گنبد سبز مشهد مقدس

گنبد سبز مشهد مقدس,محل گنبد سبز مشهد,معماری گنبد سبز مشهد

میدان گنبد سبز,میدان گنبد سبز مشهد

آدرس گنبد سبز مشهد,تاریخچه گنبد سبز,تاریخچه گنبد سبز مشهد

آدرس گنبد سبز مشهد,تاریخچه گنبد سبز,تاریخچه گنبد سبز مشهد

آدرس گنبد سبز مشهد,تاریخچه گنبد سبز,تاریخچه گنبد سبز مشهد

نظر خود را به این مطلب بدهید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد ؛ بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند