گهواره دید شیراز

16696 2018/10/06
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه گهواره دید شیراز مربوط 100 ها سال پیش و به دوران حکومت عضد الدوله دیلمی برمیگردد.

گهواره دید شیراز کجاست؟

گهواره دید شیراز نام مکانی بالای کوه چهل مقامی روبروی دروازه قران شهر شیراز می باشد. این مکان 16 متری توسط عضد الدوله دیلمی ساخته شده و همانطور که از نامش بر می آید برای دیده بانی و نظارت بر افراد و کاروان هایی که از دروازه قرآن وارد شهر شیراز می شدند، استفاده می شده است. در حقیقت کارایی اصلی گهواره دید در شیراز دیده بانی و خبر رسانی به دیگر نقاط شهر از طریق روشن نمودن آتش و یا بازتابش نور توسط آیینه و تولید صدا توسط شیپور و بوق بوده است.

در حال حاضر اطراف گهواره دید شیراز استان فارس توسط شهرداری شیراز درختکاری شده و یکی از مکان های زیبای گردشگری شهر شیراز است. برای رسیدن به این مکان تاریخی باید از بوستان کوهپایه ای در دامنه کوه چهل مقام عبور کرده و از پلکان سیمانی بالا بروید. از آن بالا شهر شیراز کاملا در گستره دید شما می باشد. گهواره دید در شهر شیراز مکان خوبی برای علاقه مندان به پیاده روی صبحگاهی می باشد. در سال 1381 در این مکان هشت شهید گمنام جنگ تحمیلی دفن شده است.

گهواره دید شیراز به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی استان فارس در تاریخ 5 دی 1352 با شماره ثبت 961 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است.

آدرس گهواره دید شیراز : استان فارس، شهر شیراز، بعد از بوستان کوهپایه

عکس های گهواره دید شیراز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید