موزه آذربایجان تبریز

16578 2016/03/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 13 امتیاز : 4.4]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

موزه تاریخی آذربایجان از موزه های دارای اهمیت ایران بشمار می رود. طرح پیشنهادی ساخت موزه آذربایجان در سال 1307 ارائه شده است، تاریخچه موزه آذربایجان تبریز برای ساخت و بهره برداری متعلق به سال های 1337 الی 1341 هجری می باشد.

موزه آذربایجان کجاست؟

در سال 1341 هجری شمسی، موزه آذربایجان تبریز شروع به فعالیت کرد. این موزه تاریخی در شهر تبریز واقع شده و بعد از موزه ملی تهران به عنوان دومین موزه تاریخی کشور مطرح می باشد. در درون موزه آذربایجان تبریز، آثار مربوط به دوران قبل از اسلام و دوران اسلامی قابل دیدن است. آثار بسیاری از کتابخانه ملی شهر به این موزه انتقال یافت.

از تاریخی ترین آثار بخش موزه آذربایجان در تبریز می توان به سفال های تپه اسماعیل آباد اشاره نمود. سنگ های معدنی سرپانتین که در آنان تصاویری از گیاهان و حیوانان نقش بسته به دوران قبل از تاریخ برمی گردد. مجسمه سه هزار ساله رستم آباد گیلان که ارزش زن را به تصویر کشیده نزدیک به سه هزار سال قدمت دارد. در موزه آذربایجان تبریز همچنین ریتون های متعلق به سه هزار سال پیش نیز قابل رویت است.

در سال 1378 هجری شمسی و در اطراف مسجد کبود، اجساد مردمان مربوط به سه هزار سال قبل یافت شد که به موزه آذربایجان تبریز منتقل شدند. در آخر سالن موزه آذربایجان تبریز و در طبقه همکف، سنگ بسم الله به نگارش محمد علی قوچانی قرار گرفته که بخش بیشتر آن  قاب و بخش کمتری را متن به خود اختصاص داده است.

در آثار قدیمی طبقه اول موزه آذربایجان تبریز می توان شاهد ویژگی های استفاده از خط کوفی، نقوش اسلیمی و لعاب سفید بود. از دیگر آثار این بخش می توان به ظروف سفالی دوره ایلخانان و قفل رمزی متعلق به قرن ششم هجری اشاره نمود.

در سالن موزه آذربایجان تبریز، قدیمی ترین سکه های ضرب شده مربوط به دوره هخامنشیان و قاجاریه قابل مشاهده است. نمونه هایی از مهرهای تاریخی و قدیمی ایران نیز در این قسمت قرار دارد.

در زیر زمین موزه آذربایجان تبریز مجسمه های ساخته شده استاد احد حسینی که بیانگر سرگذشت و رفتار انسانی در طول قرن های گذشته مردمان است به نمایش گذاشته شده است.

در جدیدترین بخش موزه آذربایجان شرقی می توان سنگ نگاره های تاریخی را رویت کرد که شامل مجموعه ای از پیکره های انسانی، سنگ های کتیبه دار، قوچ ها و مجسمه های سنگی می باشد.

موزه آذربایجان تبریز دارای سه سالن نمایش، اتاق اداری و کتابخانه می باشد. مساحت موزه، 2400 مترمربع بوده و در آن شمار زیادی اشیاء هنری و عتیقه ثبت شده، قرار دارد. همه ساله جهانگردان خارجی و علاقه مندان به هنر برای دیدن آثار تاریخی به این مکان مراجعه می کنند.

آدرس موزه آذربایجان تبریز از اینرو دارای اهمیت است که در کنار مسجد کبود تبریز و بوستان خاقانی احداث گشته است.

عکس موزه آذربایجان تبریز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید