محله باستانی سورو بندرعباس

19516 ۱۳۹۷/۰۳/۲۱
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قدمت سکونت در محله باستانی سورو به دوره هخامنشی بر می گردد.

در غرب شهر بندرعباس محله ای قدیمی وجود دارد به نام سورو، که قدمت سکونت اهالی منطقه در آن به دوره هخامنشی بر می گردد. در بیشتر مطالب گردآوری شده پیرامون محله باستانی سورو بندرعباس، بسیار به بندر سورو اشاره شده و در بعضی از آنها به عنوان بندری کوچک در مقابل هرمز بیان شده است. با توجه به قدمت بندر هرمز، جرون، گامرون، که بعدها بندرعباس نامیده شد، این شهر با تاریخ محله سورو گره خورد. بندر عباس در اوایل قرن هشت هجری قمری از نام جرون به هرمز تغییر نام داد.

علت و اهمیت و استراتژیک بودن محله باستانی سورو بندرعباس در نگاه بازرگانانی که در گذشته در آنجا تجارت می کردند به دو عامل بر می گشت: یکی نزدیکی به هرمز و دیگری اینکه در مسیر جاده هرمز به فارس قرار داشت.

این طور که از شواهد پیداست در شمال محله سورو بندرعباس در گذشته نه چندان دور نخلستان بزرگی وجود داشته که هزاران نخل و انواع دیگر درختان را شامل می شده است، مردم سورو سه ماه تابستان را در آن نخلستان ها به سر می بردند. متاسفانه در اواخر دهه 40 شمسی برای ساخت منازل مسکونی پرسنل نیروی دریایی و اداره بندر از بین رفت.

بنا بر استاد تاریخی موجود شهر فعلی بندرعباس در ابتدا توسط هلندی ها در شرق سورو بنا نهاده شد که عمارت کلاه فرنگی و ساختمان گمرک قدیم از جمله ساخته های دست آنهاست. همانطور که از عکس های محله سورو بندرعباس مشاهده می گردد در سال های اخیر به یک دهکده ماهیگیری مبدل شده است. اسدا… علم وزیر دربار شاه با توجه به بررسی هایی که سال 1334 در منطقه سورو انجام شد برای ایجاد اسکله جدید و مدرن بندرعباس در آبان سال 1346 عازم بندرعباس شد تا افتتاحیه آن را آغاز کند. این کار خوشحالی و پایکوبی اهالی سورو را در پی داشت چون با وجود ساخت این اسکله، منطقه دوباره اهمیت تاریخی خود را باز یافته بود.

از جمله اقوامی که در محله سورو زندگی می کنند قوم عبدالهی و علی مهشاهی هستند. قوم مهشاهی به واسطه حضور بازرگانانی که از هند می آمدند و با ایران مراوده داشته اند در این منطقه ماندگار شده اند.

عکس های محله باستانی سورو بندرعباس

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید