گنبد خشتی مشهد

18849 2016/01/11
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 16 امتیاز : 3.9]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بنای تاریخی گنبد خشتی مشهد در حدود 508 سال قدمت داشته و امامزاده سید محمد در این بنا واقع شده است.

در محله قدیمی نوغان مشهد بنای خشتی گنبدی شکلی به چشم می خورد. از قرن نهم هجری به بعد محله نوغان رونق پیشین خود را از دست داد و کم کم از اهمیت و وسعت نوغان کاسته شد. در امامزاده گنبد خشتی مشهد، آرامگاه امامزاده سید محمد یکی از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع) قرار گرفته که این بنا در زمان صفوی و به دستور شاه عباس اول بر روی مزار این بزرگوار ساخته گردید.

معماری گنبد خشتی مشهد

براساس برخی تحقیقات صورت گرفته این بقعه را به سلطان محمد خدابنده انتساب دادند. با این وجود در معماری گنبد خشتی مشهد، فضای شاه نشین، فضای ورودی و رواق چهارضلعی دیده می شود و این بنا توسط دالانی که در گرداگردش است به محل مقبره سلطان محمد خدابنده هدایت می شود.

عکس گنبد خشتی در مشهد

دو کتیبه قرآنی که به آیات سوره مبارکه ملک و واقعه مزین شده در نمای چهارطاق و گرداگرد گنبد وجود دارد و طرح های اسلیمی طلایی رنگ زیبایی را در برگرفته و به خط محقق و ثلث نگاشته شده که در قسمت های تخریب شده مورد بازسازی قرار گرفتند.

گنبد خشتی مشهد پس از حرم مطهر امام رضا (ع)، قدیمی ترین بنای مشهد است که از سادات موسوی برجای مانده است.

پلان گنبد خشتی مشهد شامل موارد زیر است:

  • سرداب
  • چهار طاقی دارای چهار ایوان که بر روی سرداب واقع شده است.
  • گنبد ساقه دار بر فراز بنا

ارتفاع گنبد 14.9 متر است. کل بنای مسجد گنبد خشتی مشهد از آجر و گچ ساخته شده و گنبدش از نوع دو پوششه می باشد. همچنین با استفاده از مقرنس های گچی زیبا داخل گنبد را تزئین کردند.

مرمت اساسی گنبد خشتی طبرسی مشهد توسط مرمت کاران سازمان میراث فرهنگی از سال 1378 هجری شمسی تا سال 1380 هجری شمسی اتمام پذیرفت تا در اختیار بازدید و زیارت زائران و مردم قرار بگیرد. در دوره قاجاری یک ایوانچه مربع گونه 7 متری به عنوان ورودی رواق اصلی در جهت قبله ساخته شده است که به بنای اصلی متصل شده است.

اکنون در ایوانچه ورودی مسجد گنبد خشتی مشهد که چند پله در آن تعبیه شده به عنوان کفش کن استفاده می گردد. زائران فراوانی از سراسر کشور به امامزاده سید محمد وارد می شوند و این مکان زیر نظر اداره اوقاف و امور خیریه خراسان مدیریت می شود و از محل نذورات آن به اداره اش می پردازند.

گنبد خشتی مشهد یکی از جاذبه های تاریخی خراسان رضوی می باشد که در تاریخ 5 اردیبهشت 1356 با شماره ثبت 616 به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

ادرس گنبد خشتی مشهد در محله نوغان مشهد، میدان طبرسی قرار گرفته است. پیشنهاد می شود که حتما در تور مشهد خود از این بنا دیدن نمایید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید