تور مراغه گردی

قبل از سفر به مراغه حتما این مطلب را بخوانید 14489 ۱۳۹۷/۰۴/۲۸
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه: مراغه در گذشته با نام های نظیر ماراویا و ماراوا ( به معنی جایگاه مادها) شناخته می شده است. شهر مراغه در زمان حکومت مادها یکی از سه شهر اصلی ایالت آذربایجان قدیم بوده که به نام اونشدیش شهرت داشته. بسیاری شهر مراغه و کوه سهند را محل تولد زرتشت می دانند.

در تور مراغه گردی به یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی می پردازیم که چندین هزار سال قدمت دارد. بسیاری قدمت این شهر را مربوط به دوران ایلخانیان و حضور حکیم سرشناس خواجه نظام الملک طوسی در آن می دانند. اما طبق یافته های اخیر مشخص گردید که محل کنونی شهر مراغه بیش از این ادعاها قدمت دارد. شهر مراغه در طول ادوار تاریخ همیشه مورد عنایت ویژه حاکمان وقت قرار داشته است. اهمیت مراغه تا جایی  بوده که این شهر در دوران حکومت ایلخانیان به عنوان پایتخت ایران شناخته می شده است.  اوج رشد و شکوفایی شهر مراغه مربوط به قرون 12 تا 14 میلادی می باشد. مراغه در این دوران پایتخت حکومت های محلی بوده است. در مراغه بیش از 300 اثر ملی ثبت شده وجود دارد که از این حیث در بین 10 شهر برتر  ایران قرار می گیرد. در حال حاضر اقتصاد مراغه بر پایه فراورده های دامی و تولیدات کشاورزی استوار است. این هش ردر زمینه تولید محصولات غذایی مانند خشکبار خودکفا بوده و جزو شهرهای صادر کننده این محصول نیز به شمار می اید.

تور مراغه,جاذبه های تاریخی مراغه,جاذبه های توریستی مراغه
اطلاعاتی درباره شهر مراغه
جمعیت
175000 نفر
مساحت
2600 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
041

بهترین فصل سفر به مراغه

مراغه یکی از شهرهای همجوار با کوه سهند می باشد. از اینرو دارای آب و هوای معتدل و خنکی است. بهترین زمان برای تور مراغه گردی و سفر به مراغه فصل بهار و ماههای فروردین و اردیبهشت است. در این ایام آب و هوا معتدل و مرطوب می باشد و سرسبزی طراوت خاصی بر منطقه حکمفرماست. بازدید از تمام جاذبه های طبیعی و اماکن تاریخی مراغه حداقل نیاز به سه روز زمان دارد. از این جهت باید برنامه سفری دقیق و حساب شده داشته باشید.

جاذبه های گردشگری مراغه

شهرستان مراغه به دلیل فاصله نزدیک تا تبریز یکی از شهرهای بکر و هدف گردشگری استان آذربایجان شرقی و تورهای ایرانگردی جهانگردی مراغه می باشد. مراغه دومین شهر پرجمعیت این استان محسوب می شود. تعطیلات نوروزی زمان اوج شلوغی و حضور مسافران در تورهای مراغه گردی می باشد. یکی از جاذبه های بی بدیل شهر مراغه رصدخانه معروف این شهر می باشد که توسط خواجه نصیر الدین طوسی بنا گردید. در هر نقطه از شهر مراغه امکان دیدن این رصدخانه وجود دارد. علاوه بر آن روستاهای مراغه نیز محل مناسبی برای گذاران اوقات فراغت مسافران و اهالی این شهر محسوب می شود. تور مراغه گردی با وجود جاذبه های طبیعی و آثار تاریخی از سده های مختلف همچون دوره های ایلخانی، سلجوقی و … مکان مناسبی برای تاریخ دوستان نیز به شمار می رود.

جاذبه های طبیعی مراغه

مراغه به عنوان باغ شهری زیبا در دامان طبیعت دامنه های کوه سهند جاذبه ای چشم نواز برای گردشگری به حساب می آید. وجود کوه سهند به عنوان عروس کوه های ایران و همچنین رودخانه صوفی چای در مجاورت این شهر مراغه را به مقصدی ایده آل برای گردشگران بدل کرده است. علاوه بر افراد عادی، کوهنوردان مشتاق زیادی نیز در ایام سال عازم مراغه می شوند تا قله سهند را فتح کنند. کوه سبلان همواره پوشیده از گل و لاله های سبز و شقایق های صحرایی است و بازدید از آن حس طروات و تازگی را برای افراد رقم می زند. با ما همراه باشید تا دیگر جاذبه های توریستی این شهر که باعث تور طبیعت گردی مراغه در سرتاسر کشور میشود را به شما معرفی کنیم.

 • پارک های درون شهری مراغه : پارک معلم، پارک ساحلی یادگاران، پارک قزل ارسلان، پارک ملت، پارک کوثر، پارک شادی
 • کوه های اطراف مراغه : کوه سهند، کوه زریش، کوه گوشیر، کوه زرتشت
 • دره های اطراف مراغه : دره گشایش، گرگ دره، دره اسپیران
 • سد های مراغه : سد علویان، سد سهند، سد گل تپه
 • آبشارهای مراغه : آبشار گور داغ (کوره چکان)،
 • رودخانه های مراغه : رودخانه صوفی چای، رودخانه مردق
 • دریاچه های مراغه : دریاچه سد علویان
 • غارهای مراغه : غار کبوتر (هامپوئیل) ، غارهای قیرخ کهل کهجوق مراغه
 • چشمه های معدنی مراغه : چشمه آبمعدنی شور سو، چشمه گشایش، چشمه ساری سو، چشمه ایستی بلاغ، چشمه قره پالچیق

جاذبه های تاریخی مراغه

مراغه یکی از شهرهای باستانی جهان می باشد که قدمتی به ژرفای تاریخ ایران زمین دارد. مراغه از لحاظ قدمت تاریخی، دومین شهر باستانی آذربایجان بعد از ارومیه است. این شهر با دارا بودن صدها اثر تاریخی مقصدی ایده آل برای تاریخ دوستان به حساب می آید. در شهر مراغه چندین اثر تاریخی شگفت انگیز وجود دارد که در این بین نه منطقه از همه مهمتر می باشند که بازدید از آنها خالی از لطف نیست. مشهور ترین اثر تاریخی مراغه رصد خانه مراغه است که توسط خواجه نصیر الدین طوسی ساخته شد. این اثر به عنوان نماد عصر طلایی مراغه شناخته می شود. گنبد کبود نیز که برجی با طرح منشور ده وجهی است دیگر اثر تاریخی مهم مراغه است. با توجه به کتیبه بجا مانده در این گنبد مشخص گردید که مادر هلاکو خان در این مکان به خاک سپرده شده است. یکی دیگر از دیدنی های اعجاب برانگیز مراغه منطقه فسیلی مراغه می باشد که به عنوان یکی از پنج منطقه فسیلی جهان قدمتی هفت میلیون ساله دارد. این منطقه وسعتی در حدود 300 کیلومتر دارد و لقب بهشت فسیلی مراغه را به خود اختصاص داده است. تا کنون چندین نمونه از فسیل جانورانی نظیر اجداد ماموت، آهو و زرافه در این منطقه کشف شده است. سازمان محیط زیست مسئولیت محافظت از این منطقه فرا ملی را بر عهده دارد. هر ساله محققان زیادی از اقصی نقاط جهان برای کسب اطلاعات در این زمینه به مراغه سفر می کنند. در ادامه تور مراغه گردی به معرفی دیگر جاذبه های تاریخی این شهر می پردازیم.

 • مساجد تاریخی مراغه : مسجد سفید، مسجد ملا رستم (مسجد امام خمینی)، مسجد شیخ بابا، مسجد ملا معزالدین، مسجد ضریر، مسجد شیخ الدوله
 • خانه های تاریخی مراغه : خانه تاریخی شهابیان، خانه زارعی
 • گنبد های تاریخی مراغه : گنبد سرخ، گنبد کبود، گنبد غفاریه
 • برج های تاریخی مراغه : برج مدور
 • بقعه و آرامگاه های مراغه : آرامگاه اوحدی مراغه ای، مقبره آقالار، امامزاده سید محمد، امامزاده سید ابراهیم،
 • کلیسا های تاریخی مراغه : کلیسای هوانس
 • پل های تاریخی مراغه : پل مردق
 • قلعه های تاریخی مراغه : گویجه قلعه، قلعه قیزلار قلعه سی
 • موزه های مراغه : موزه ایلخانی، موزه سنگ نگاره
 • یخچال های طبیعی مراغه : یخچال مرادیان

مراکز خرید مراغه

در شهر مراغه مراکز خرید مدرن و امروزی وجود ندارد. اما در عوض تا دلتان بخواهد مغازه های سنتی در شهر یافت می شود که گردشگران در آنها می توانند نسبت به خرید مایحتاج روزانه و نیز سوغات مراغه اقدام نمایند. اغلب این مغازه ها توسط افراد کهنسال اداره می شوند که به این وسیله می توانید با فرهنگ و عقاید مردمان نسل های قبلی این شهر نیز آشنا شوید.

هتل های مراغه

در شهر مراغه دو هتل وجود دارد که با ارئه امکانات رفاهی مناسب از مسافران تورهای مراغه پذیرایی می کنند. هتل چهار ستاره بزرگ مراغه در جنوب غربی شهر واقع شده و پنج طبقه می باشد. دیگر هتل مراغه هتل آلیانس است که دو ستاره بوده و در نزدیکی باغ های گردو مشهور مراغه دارد. به همیت دیلیل منطقه فوق از آب و هوای معتدلی برخوردار است. نزدیکی این محل به پست بین المللی کانوپولو نیز باعث شده تا بسیاری از ورزشکاران در مدت اقامت خود در مراغه این عتل را انتخاب نمایند.

سوغات و صنایع دستی مراغه

صابون به عنوان مشهور ترین سوغات مراغه شناخته می شود. این محصول با کیفیت سالیان زیادی است که در لیست خرید سوغات های گردشگران مراغه قرار دارد. این محصول به دلیل طبیعی بودن ساختارش داریا فواید بسیاری می باشد و محبوبیتش تا بدان جا پیش رفته که در یکی از ضرب المثل های مشهور نیز از آن نام برده شده است. در کنار صابون, عسل و خشکبار مراغه نیز زبانزد می باشند. یکی دیگر از محصولات ارگانیک و مورد پسند گردشگران سجوق و باسلوق مراغه است که از مواد طبیعی نظیر خشکبار و شیره انگور به دست می آید. از جمله صنایع دستی مراغه که مورد اقبال گردشگران قرار می گیرند نیز می توان از محصولاتی چون گلیم، فرش دستباف، تابلو فرش، حکاکی روی نقره، قلم زنی، سفال، کاشی و سرامیک نام برد. 

نقشه شهر مراغه

مراغه شهری کهن در استان آذربایجان شرقی می باشد که با وجود جاذبه های بکر و عظیم گردشگری در زمینه های مختلف طبیعی، تاریخی و فرهنگی به شهری ایده آل برای گردشگری بدل شده است. این شهر مانند آهنربای مغناطیسی قوی گردشگران و تاریخ دوستان را به سوی خود جذب می کند. فاصله مراغه تا تبریز 127 کیلومتر می باشد. مراغه از شمال به تبریز، از جنوب به استان آذربایجان غربی، از شرق به شهرستان های هشترود و بستان آبادو از سمت غرب با شهرستان های عجبشیر و بناب هم مرز است. ارتفاع متوسط مراغه از سطح آبهای آزاد 1477 متر می باشد. نشاط آوران پیشنهاد می کند برای لذت بردن هرچه بیشتر از سفر خود حتما نسبت به تهیه نقشه گردشگری مراغه از هتل های مراغه یا ورودی های اصلی شهر اقدام نمایید. شما با در اختیار داشتن نقشه مراغه هیچ یک از جاذبه های دیدنی مراغه را از دست نخواهید داد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید