دریاچه کیو خرم آباد

18228 2016/05/08
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

دریاچه کیو کجاست؟

استان لرستان در کنار جاذبه های تاریخی فراوان، چشمه های پر آب و دریاچه ها در زمره یکی از استان های زیبا و توریستی قرار گرفته است. یکی از این جاذبه ها، دریاچه کیو خرم آباد است که در این مطلب درباره اش به مختصر توضیح داده ایم.

عکس دریاچه کیو خرم آباد

دریاچه کیو لرستان، به عنوان یکی از مراکز جذب توریست در این شهر مطرح می باشد. این دریاچه در کنار پارکی به همین نام واقع شده است. دریاچه کیو دارای مساحت هفت هکتار و عمقی در حدود بین سه تا هفت متر می باشد.

دریاچه از ارزش های توریستی درون شهری برخوردار بوده و برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر زیستگاهی مناسب به شمار می رود. معنای کیو به زبان لری، رنگ کبود و آبی است. رنگ آبی و نیلی دریاچه کیو به خاطر آب زلال و عمیقش می باشد.

دریاچه کیو خرم آباد شامل هفت هکتار مساحت و بین سه تا هفت متر عمق می باشد وی یکی از زیباترین دریاچه های درون شهری می باشد.

تأمین آب دریاچه کیو شهر خرم آباد از چشمه های اطراف صورت می پذیرد. امکانات تفریحی، شهر بازی و چشم انداز زیبا در اطراف دریاچه به چشم می خورد.

کیو دریاچه فصلی به شمار رفته و به خاطر خشکسالی هایی که در سال های اخیر در این استان صورت گرفته آب این دریاچه کم شده و تا حدودی از زیبایی آبی رنگش کاسته شده است. دریاچه کیو درپاییز سال 1389 هجری شمسی به طور کامل خشک شد و در دی ماه لایروبی آن شروع گشت. ماهی های دریاچه هم توسط عده ای از مردم محلی گرفته شدند.

دریاچه کیو در خرم آباد ظرفیت لازم در قالب پایگاه ورزش های سه گانه از جمله شنا، دو و دوچرخه سواری را دارد. در سال های اخیر از طرف مسئولین  اقداماتی برای حفاظت از منابع تأمین کننده آب دریاچه، چراغ گذاری پیرامون دریاچه، ترمیم نرده های اطراف دریاچه، ایجاد فواره و آب نما صورت گرفته است.

شهرداری خرم آباد برای دائمی کردن آب دریاچه کیو، از آب سرچشمه دائمی گلستان که در زیر قلعه فلک الافلاک است، استفاده نموده است. در سال 1393 هجری شمسی، مردم شهر نیز با تشکیل یک زنجیره انسانی در پیرامون سرآب دریاچه دریاچه کیو خرم آباد خواستار مصرف بهینه منابع آب در ایران شدند.

آدرس دریاچه کیو خرم آباد : لرستان، شهر خرم آباد، بلوار دریا کنار

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • رسول

    ????