غار هامپوئیل مراغه

17885 2019/05/06
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

غار هامپوئیل کجاست؟

در نزدیکی شهر مراغه و در فاصله 12 کیلومتری آن در ضلع جنوبی کوه ها یک غار وجود دارد که نام واقعی آن هامپوئل اما اکثر مردم به ان غار کبوتر می گویند زیرا غار هامپوئیل مراغه از قدیم تا به امروز محل تجمع کبوتران می باشد. غار هامپوئیل در مراغه در واقع همان غار معروف در شاهنامه است که همجوار با شهر برزه (شهری که در روستای علمدار قراره دارد) و بالای کوه هرا قرار داشته است.

عکس غار هامپوئیل مراغه

بر اساس روایت های ملی شاهنامه افرسیاب در آن محل به واسطه هوم دستگیر شد، که محل دستگیری او دقیقا در قصر زیرزمینی خودش در ورجوری بوده است که امروزه به معبد مهری معروف است. دروازه غار هامپوئیل یا کبوتر در مجاور میدانی وسیع است که به واسته دو معبر به یک دیگر وصل شده اند.

یکی از دروازه های غار کبوتر مراغه به چاهی بسیار عمیقی متصل می شود و همین چاه به چاه های دیگری وصل شده است. داخل بیشتر این چاه ها انواع رسوبات قرار گرفته و موجب شده تا منظره ای جذاب و بسیار طبیعی ایجاد شود که البته بعضی از این چاه ها آب هم دارند.

برای دسترسی و دیدن این جاذبه زیبا میتوانید از نزدیک ترین روستایی به نام تازه کند سفلی عبور کنید که چند وقت پیش جاده این روستا توسط دولت بازسازی و کاملا آسفالت شده است. این غار در کمرهء‌ کوهى صخره‌ اى، رو به جنوب قرار گرفته است و از بستر رودخانه ء مردى چاى حدود 1600 متر ارتفاع دارد.

غار هامپوئیل مراغه به 25 تا 40 متر می رسد و دهانه ان 8 متر می باشد. طول و عرض محوطه داخل غار هامپوئیل مراغه حدوداً 40 تا 60 متر است و در امتداد دروازه آن یک کتیبه به زبان روسی هک شده است که تقریبا مربوط به سال 1925 میلادی می باشد.

یکی از دلایل معروف بودن غار کبوتر مراغه بخاطر چاه های عمیقی است که شبیه به تندره های سنگی و تالار های بسیار بزرگ است.

جالب است بدانید که اکثر بخشهای این غار شگفت انگیز و مخوف هنوز کشف نشده است. غار هامپوئل جز یکی از عجایب طبیعت سهند می باشد که قدمتی 200 هزار ساله دارد. همچنین بر اساس گفته زمین شناسان غار کبوتر مراغه یکی از مهم ترین غار های ایران است که به غار خاکستر مشهور است.

عمق چاه های غار هامپوئیل مراغه حدود 48 متر است که همین موجب شده تا مورد توجه اکثر غارنوردان قرار بگیرد.

آدرس غار هامپوئیل مراغه: آذربایجان شرقی٬ مراغه٬ ۴ کیلومتری ایستگاه راه آهن مراغه٬ بعد از روستای تازه کند سفلی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید