زنجانرود زنجان

17627 2018/10/16
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

زنجانرود کجاست؟

زنجانرود زنجان یا به گفته اهالی منطقه، زنجان چای با طول تقریبی 120 کیلومتر از جنوب شرق زنجان (سلطانیه) سرچشمه میگیرد و در 84 کیلومتری شمال غربی زنجان (روستای رجعین) به رودخانه قزل اوزن می ریزد. زنجان رود از میان باغات شهر زنجان میگذرد.

عکس نجانرود زنجان

در مسیر این رود، روستاهای زنجانرود قرار دارند که کشاورزان آن برای آبیاری باغات خود سدهای محلی (باستیان) را بستن و نهرهایی را برای مشروب کردن مزارع خود ایجاد نمودند. باستیان به گونه ای بود که روستاییان و باغداران اطراف زنجانرود زنجان با ساختن حوضچه هایی آب این رودخانه را بالا می آوردند و با انتقال به نهرهایی مزارع و باغات خود را سیراب می نمودند. از معروفترین این نهرها می توان به نهر هر گلچین، نهر اسحق، نهر فولاد، نهر مال دره، نهر خراب، نهر زرتان، نهر توپ آغجی، نهر سراب ، نهر زنجان، نهر خساغ، نهر اکبر، نهر رامین، نهر دفترخانه، نهر خلول، نهر مال دره، نهر ساخت اشاره نمود.

فضای سرسبز اطراف زنجانرود با سه پل آجری که توسط خیرین (حاج سردار، حاج سلمان و میربهالدین) طی سه قرن گذشته ساخته شده زیبایی خیره کننده ای را رغم زده و فضای مناسبی برای گردشگران به وجود آورده است. سابقه گردشگری در این منطقه به اندازه سن پل ها است و از دیر باز محل گردش و تفریح اهالی زنجان بوده است.

آدرس زنجانرود : استان زنجان، جنوب شرق شهر زنجان، بخش سلطانیه

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید