باغ عفیف آباد شیراز

21071 ۱۳۹۴/۱۲/۱۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 12 امتیاز : 4.8]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از آثار تاریخی شهر شیراز باغ عفیف آباد معروف به باغ گلشن است. تاریخچه باغ عفیف آباد شیراز به دوران قاجار و زمان ناصرالدین شاه برمیگردد.

باغ عفیف آباد کجاست؟

باغ گلشن شیراز در خیابان عفیف آباد شیراز واقع شده و هم اینک متعلق به ارتش جمهوری اسلامی ایران است. در این باغ موزه ای از سلاح قرار دارد.

باغ گلشن شیراز یکی از نمونه کاملترین هنرهای گل کاری ایرانی به شمار می آید. در سال 1284 هجری قمری به دستور  میرزا علی محمد خان قوام الملک دوم عمارتی زیبا و آراسته در باغ عفیف آباد ساخته شد. این باغ هم اینک در منطقه عیان نشین شیراز قرار دارد. مجموعه عفیف آباد دارای یک عمارت سلطنتی، موزه سلاح های قدیمی و یک باغ است که همه آن ها برای یک بازدید همگانی فراهم می شود.

باغ عفیف آباد شیراز فارس دارای وسعتی در حدود 127000 مترمربع است. باغ موزه عفیف اباد شیراز در زمان صفوی از جمله باغ های ارزشمند  و گردشی بود که در اختیار و استفاده پادشاهان صفوی قرار می گرفت.

میرزا علی قوام برای آبیاری درختان باغ قناتی را خریداری نمود. این باغ در اواخر دوره قاجار به دست عفیفه خانم خواهر زاده میرزا علی قوام رسید و این بانو تغییرات گسترده ای را در این باغ انجام داد و به همین دلیل به باغ عفیف آباد نامیده شد.

باغ موزه عفیف اباد شیراز

در زمان پهلوی وارثین باغ، آنرا به فرح پهلوی همسر محمد رضا شاه هدیه می دهند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مزایده ای این باغ در اختیار ارتش قرار می گیرد و به موزه نظامی تبدیل می گردد.

معماری باغ عفیف اباد شیراز

چهار ستون گچی ساده سردر باغ عفیف آباد شیراز را تشکیل می دهد و سر ستون ها از سرستون های تخت جمشید الهام گرفته شده و دو شیر در پیشانی سردر نگاره رویت می شود که به گونه ای است که در را در لابلای پنجه های خود گرفته اند. پس از عبور از در به دالانی می رسیم که به فضای اصلی باغ عفیف آباد پیوند خورده است. آیین تاجگذاری یکی از شاهان ساسانی در پیشانی دهلیز و در نقش بسته است.

ساختمان باغ عفیف آباد در شیراز در دو طبقه می باشد که 30 اتاق تالار در آن مشاهده می شود. دو بخاری از سنگ مرمر در دو سوی تالار مشاهده می شود. در مرکز طبقه دوم تالار زیبایی قرار دارد که در سقف چوبی آن نقوشی از گل و بته، بزم و شادی و شکارگاه به چشم می خورد. معماری که در باغ عفیف آباد شیراز صورت گرفته آمیزه ای از ویژگیهای معماری دوران هخامنشی، ساسانی و قاجاریه می باشد.

باغ عفیف آباد شیراز یکی از جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر می باشد که در 10 خرداد سال 1351 با شماره ثبت 913 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شد.

آدرس باغ عفیف آباد شیراز : بلوار مصلی نژاد شهر شیراز

عکسهای باغ عفیف اباد شیراز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید