بقعه شیخ حیدر مشکین شهر

14784 2018/01/24
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 12 امتیاز : 4.6]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

بقعه شیخ حیدر، از بناهای تاریخی متعلق به دوران حکومت ابو سعید بهادرخان در مشکین شهر می باشد که در سال 731 هجری قمری بنا گردید. این شخصیت نامدار از نوادگان شیخ صفی الدین و پدر شاه اسماعیل، اولین پادشاه حکومت صفویان می باشد.

ارامگاه برجی شیخ حیدر، یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی و از جاذبه های گردشگری مشگین شهر است که همه ساله میزبان گردشگران زیادی از اقصی نقاط ایران و بعضا جهان می باشد. بقعه شیخ حیدر مشکین شهر درون باغی که قبلا قبرستان تاریخی بوده، واقع شده است. اهمیت جایگاه شیخ حیدر در میان مردمان بومی به این دلیل است که وی از نوادگان شیخ صفی الدین و همچنین پدر اولین پادشاه حکومت صفویان، شاه اسماعیل می باشد. از اینرو این مقبره تا مدتی به عنوان امامزاده شیخ حیدر در بین اهالی بومی منطقه شناخته می شد.

عکس بقعه شیخ حیدر

هنگامی که وارد باغ می شویم، با بقعه ای که از منظر خارجی به شکل برج استوانه ای مدور و از قسمت داخلی به شکل 12 ضلعی است، مواجه می شویم. نمای خارجی با کاشی های فیروزه ای رنگ به آیات سوره فتح و همچنین لفظ جلاله اله به شکل های متفاوت و با خط کوفی بنائی تزئین شده است. درب ورودی و پنجره های آن که سه عدد می باشند با تزئینات کاشی و مقرنس کاری گچی نمایی زیبا به مقبره بخشیده است. ارتفاع این بنا 18.5 متر و قطر آن 10.5 متر بوده و دو طبقه می باشد. در داخل طبقه زیرین سردابه هفت قبر دیده می شود که شش تای آن در وسط گنبد قرار گرفته و دیگری که قبر شیخ حیدر است، بصورت مجزا در انتهای سردابه جای دارد.

در مورد پیشینه تاریخی بقعه شیخ حیدر مشگین شهر، دو اظهار نظر متفاوت وجود دارد. دونالد ویبر، اعتقاد دارد که این مقبره از آثار قرن هفتم یا هشتم هجری قمری است که در دوره صفویه، مورد مرمت قرار گرفته است. اما در سالیان اخیر کتیبه سر در ورودی توسط یکی از کارشناسان سازمان میراث فرهنگی بازخوانی شد و مشخص گردید که قدمت این بنا به سال 731 هجری قمری باز می گردد. این دوران مقارن با حکومت ابو سعید بهادر خان آخرین حکمران مغولان در ایران می باشد.

مقبره شیخ حیدر در خیابان باهنر شمالی مشکین شهر واقع شده است. این بنای ارامگاهی در سال 1311 تحت شماره 184 در فهرست آثار ملی ایران قرارگرفت. با آغاز سال 1380 طرح ساماندهی حریم بقعه توسط دولت به تصویب رسید و با توجه به بازسازی های صورت گرفته در سالیان اخیر در حال حاضر بازارچه، مصلی، سالن نمایشگاه، پارکینگ و چند قسمت دیگر از مجموعه کامل شده که به جذب گردشگران داخلی و خارجی کمک شایانی نموده است.

 مجموعه شیخ حیدر علاوه بر اینکه به عنوان یکی از جاهای دیدنی مشکین شهر مورد توجه گردشگران می باشد، به عنوان نمایشگاه فصلی نیز مورداستفاده قرار می گیرد. نشاط آوران بازدید از این بقعه تاریخی که از جاذبه های گردشگری مشگین شهر است را به شما توصیه می کند.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید

نظرات و دلنوشته های ثبت شده ...
  • احمدی

    سلام. مرسی از مطلب خوبتون…. من تا حالا اینجا نرفتم اما از عکس ها و نوشته هاتون معلومه جای دیدنی و جالبیه