آرامگاه صائب تبریزی

14544 2018/10/09
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه آرامگاه صائب تبریزی به سال 1346 برمیگردد.

آرامگاه صائب تبریزی کجاست؟

شهر اصفهان یکی از شهرهای گردشگری کشور می باشد که جاذبه های تاریخی و فرهنگی فراوانی را در خود جای داده است و آرامگاه صائب تبریزی اصفهان نیز یکی از این جاذبه های گردشگری می باشد. میرزا محمد علی بیگ متخلص به صائب تبریزی، یکی از شاعران و سخنوران معروف قرن یازدهم هجری قمری و دوره صفویه می باشد. وی بزرگ‌ ترین و نامدارترین شاعر غزل سرای زمان صفویه بوده که بیش از 60 هزار بیت را بیان نموده است.

معماری آرامگاه صائب تبریزی

آرامگاه صائب تبریزی در اصفهان، یکی از بناهای تاریخی این شهر به حساب می آید که ویژگی های زیادی را از لحاظ ساخت بنا در خود جای داده است. معماری این بنا از معماری دوره صفویه الهام گرفته شده و نقشه آن را استاد حسین معارفی طراحی و مهندس محسن فروغی در طی 4 سال آن را اجرا کرده است و کار ساخت آن در سال 1346 به پایان رسید. ایوان این آرامگاه بر روی 10 پله سنگی واقع شده است و 14 متر طول، 6 متر عرض و 8 متر ارتفاع دارد.

در زیر سقف این بنا، آینه کاری هایی با طرح شطرنجی انجام شده است و مقبره صائب تبریزی در همین ایوان قرار دارد. سنگ مزار وی از جنس مرمر ساخته شده است و سنگ مزار قدیمی که تبدیل به دو قسمت شده، در وسط آن قرار داده شده است. سنگ اصلی دارای کتیبه ای می باشد که بر روی آن یک غزل با خط محمد صالح (خوش نویس دربار صفوی) نوشته شده است. علاوه بر این دو قبر دیگر نیز در همین ایوان به چشم می خورد که یکی از آنها مربوط به فرزند وی و دیگری مربوط نوه او می باشد. همچنین در رو به روی این آرامگاه، یک حوض و آبنما همچون عمارت چهل ستون ساخته شده است.

آرامگاه صائب تبریزی در اصفهان یکی از جاذبه های تاریخی این شهر می باشد که در تاریخ 20 بهمن سال 1355 با شماره ثبت 1322 به فهرست آثار ملی کشور اضافه شده است.

آدرس آرامگاه صائب تبریزی : استان اصفهان، شهر اصفهان، محله لنبان، خیابان صائب

عکس های آرامگاه صائب تبریزی

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید