باغ گلستان تبریز

18229 ۱۳۹۵/۰۱/۰۳
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.2]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

یکی از جاهای دیدنی و بوستان های قدیم شهر تبریز، پارک باغ گلستان می باشد. پارک باغ گلستان در بخش غربی شهر تبریز واقع شده است. پارک باغ گلستان تبریز، اطراف خیابان های منجم، نادری، ملل متحد و قونقاباشی را فرا گرفته است. تاریخچه باغ گلستان تبریز به سده 300 خورشیدی برمیگردد.

باغ گلستان تبریز کجاست؟

باغ گلستان تبریز به باغ فجر نیز شهرت داشته و در زبان ترکی آذربایجان به آن گولوستان باغی می گویند. این باغ در سال 1308 هجری شمسی در منطقه زمین های گجیل مورد بهره برداری قرار گرفت. باغ گلستان تبریز به منظور مکانی برای گردشگری مردم ساخته شد و در آن نزدیکی بازاری برای خرید عموم وجود داشت که مردم پس از گشت و گذار در بازار برای استراحت به این مکان زیبا وارد می شدند.

باغ گلستان تبریز استان آذربایجان شرقی دارای محوطه سرسبز و خرمی با مساحتی در حدود 52 هزار متر مربع است. در این باغ زیبا شهربازی برای بازی کودکان تدارک دیده شده بود که در آن امکاناتی شامل چرخ و فلک، ماشین سواری، قایق سواری و غیره بود.

درختان و چمن های پارک گلستان تبریز، استخرها و حوض های این مکان تفریحی را نیز می پوشاندند. در سال 1374 هجری شمسی دیوارهای این باغ تاریخی به دلایل نامشخص برداشته شد و تاحدودی از زیبایی باغ گلستان تبریز کاسته شد.

و هم اکنون نیز از حوض های میانی، فواره های شادی آور و شهربازی کودکان و پوشش گیاهی عظیم خبری نیست و همین دلایل باعث شده مردم کمتر رغبت کنند به این باغ تاریخی و عمومی در مرکز شهر سر بزنند.

در زمان شهردار علیرضا نوین تصمیم به اجرای ساختن نمادی برای شخصیت معروف و شاعر عرفانی شمس تبریزی به جای آبنماها و فواره های طراوت زا صورت پذیرفت.

هدف از اجرای این طرح معرفی شهر تبریز به عنوان زادگاه حضرت شمس و هویت تاریخی تبریز بود که اجرای آن نیمه کاره رها شده و در حال حاضر بسیاری از زمین ها و محوطه های گردشی این باغ زیبا به کارگاه های امانی شهرداری تبدیل شده و هم چنین ویرانه ای برای دورهمی معتادان و بی خانمان می باشد.

آدرس باغ گلستان تبریز : خیابان نیرو هوایی، مقابل بیمارستان شفا

عکس های باغ گلستان تبریز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید