تکیه مدیر الملک کرمان

18343 ۱۳۹۸/۰۱/۱۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه تکیه مدیر الملک مربوط به دوران قاجار می باشد.

تکیه مدیر الملک کجاست؟

تکیه مدیر الملک واقع در شهر کرمان و به دوره قاجار مربوط می شود که در شمال خیابان نبش کوچه شماره 9 قرار دارد به گونه ای که قسمت جنوبی آن در امتداد خیابان امام و قسمت شرقی آن مجاور کوچه ای است که از خیابان امام به بازار ادامه دارد.

شهر کرمان جز یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز شهر کرمان است که در جنوب شرقی ایران واقع شده است. در گذشته و در بعضی از دوره هایی از تاریخ خصوصا در دوران حکام و پادشاهان،شهر کرمان از اهمیت بالایی در ایران برخوردار بوده در یک بازه زمانی کوتاه به عنوان پایتخت ایران مطرح شده بود.

در تمامی قسمت های شهر کرمان مساجد و تکایا و عبادتگاه هایی وجود دارند که قدمت آنها چند هزار ساله می باشد که علاوه بر مطرح شدن گذشته مذهبی این شهر تاریخ آن را هم بازگو می کند. اگر به این شهر تاریخی سفر کردید بازدید از تکیه مدیر الملک کرمان را فراموش نکنید.

تکیه مدیرالملک در کرمان دارای دو حیاط می باشد که در امتداد قسمت شمالی و جنوبی ادامه دارند. حیاط اصلی تکیه بزرگتر است و در سمت راست آن ارسی دار و در کنار آن یک تالار و دو تختگاه وجود دارد که به اتاق و تالار منتهی می شود.
ارتفاع این اتاق و تالار ها بیشتر از ارتفاع و فضای حیاط است. تالار سراسر نمای آجری دارد، ساختمان این تکیه بسیار زیبا بوده و در قسمت جنوبی آن به دلیل عرض خیابان از بین رفته است.

برای ورود به تکیه مدیر الملک می توان از در داخل کوچه وارد شد که در به هر دو حیاط راه دارد. تکیه مدیرالملک کرمان پس از سالها هنوز هم نمای کاربری اصلی خود را دارد و نمای این بنا در قسمت حیاط اصلی ترکیبی از کاشی معقلی و آجر می باشد و این تکیه اخیرا تعمیر اساسی شده وهمچنان مرمت وتعمیرات این بنای تاریخی ادامه دارد.

تکیه مدیرالملک یکی از جاذبه های تاریخی کرمان است که در 7 مهر 1381 با شمارهٔ ثبت ۶۱۱۳ به فهرست آثار ملی ایران اضافه شده است.

آدرس تکیه مدیرالملک کرمان: کرمان، شمال خیابان امام، نبش کوچه 9

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید