تور زابل گردی

قبل از سفر به زابل حتما این مطلب را بخوانید 11933 2018/08/23
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 5]
تاریخچه: تاریخچه زابل به عنوان یکی از قدیمی ترین شهر های ایران به پنج هزار سال پیش برمیگردد. این شهر در گذشته با نام سکستان شناخته می شد که پس از گذشت زمان به تدریج نام آن به سجستان و نیمروز و در نهایت زابل تغییر کرد.

شهر زابل در شمال شرقی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. محل امروزی شهر زابل در گذشته در مسیر رودخانه هیرمند قرار داشت که پس از کاهش سطح آب آن، به وسعت خشکی های این منطقه افزوده شد و پس از تاسیس پادگان نظامی در آن منطقه، در نهایت در سال 1316 تبدیل به شهر زابل شد.

شغل اصلی مردم این شهر کشاورزی می باشد و اکثر مردم آن از همین طریق امرار معاش میکنند. مردم زابل نیز مانند اکثر مردم سیستان و بلوچستان با زبان فارسی و گویش سیستانی تکلم میکنند. همچنین زابل به دلیل پیشینه تاریخی که دارد، جاذبه های تاریخی و گردشگری فراوانی را در خود جای داده است که در ادامه این مقاله بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

تاریخچه زابل,تور زابل گردی,تور گردشگری زابل
اطلاعاتی درباره شهر زابل
جمعیت
138000
مساحت
334 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
054
تاریخ ثبت شهر
1316

بهترین فصل سفر به زابل

به دلیل قرار گیری زابل در اقلیم بیابانی و گرم و خشک کشور، میانگین دما در فصول مختلف آن به خصوص تابستان بالا بوده و میانگین بارش سالانه در آن بسیار کم و در حدود 6.6 میلیمتر می باشد. حداقل دما ثبت شده در این شهر در سال های اخیر 6- درجه و حداکثر دما ثبت شده در آن 52 درجه سانتیگراد بوده است. بهترین زمان برای تور زابل گردی و سفر به این شهر ماه های دی و بهمن می باشد.

جاذبه های گردشگری زابل

در زابل دیدنی های زیادی وجود دارد که بیشتر آنها از لحاظ دسته بندی در بخش جاذبه های تاریخی قرار میگیرند. زابل به دلیل پیشینه کهنی که دارد، آثار باستانی و جاذبه های گردشگری تاریخی فراوانی را در خود جای داده است که امروزه توریست ها و مسافران زیادی برای بازدید از این آثار به این شهر سفر میکنند. در تور زابل گردی شما با آثار تاریخی این شهر که قدمت بسیاری از آنها به هزاران سال پیش برمیگردد آشنا می شوید.

 

جاذبه های طبیعی زابل

همانطور که می دانید زابل در اقلیم گرم و خشک کشور قرار دارد و همین موضوع باعث محدود بودن جاذبه های طبیعی این شهر شده است. تنها جاذبه طبیعی زابل منطقه حفاظت شده هامون می باشد که 201 هکتار وسعت دارد و دارای تالاب و دریاچه هامون و رودخانه هیرمند می باشد. این مکان در گذشته بستری مناسب برای تامین علوفه مورد نیاز حیوانات و پرورش ماهی بوده که متاسفانه امروزه با کم شدن سطح آب آن، بسیاری از ویژگی ها و کاربرد های خود را از دست داده است.

جاذبه های تاریخی زابل

برخلاف جاذبه های طبیعی این شهر که بسیار محدود میباشند، زابل یکی از غنی ترین شهر های کشور از حیث جاذبه های تاریخی است. مهم ترین جاذبه تاریخی زابل، یکی ارزشمندترین آثار تاریخی کشور به نام شهر سوخته می باشد که قدمت آن به 3200 سال پیش از میلاد مسیح برمیگردد. از دیگر جاذبه های تاریخی این شهر می توان به قلعه رستم زابل اشاره کرد که ساخت آن به دوران اسلامی برمیگردد. از جمله دیگر جاذبه های تاریخی زابل می توان به آسبادهای حوضدار زابل، کوه خواجه و آرامگاه خواجه غلطان، موزه مردم‌ شناسی زابل و … اشاره کرد که شما میتوانید در تور گردشگری زابل از این جاذبه های تاریخی دیدن کنید.

  • شهرهای تاریخی زابل : شهر سوخته زابل، شهر باستانی دهانه غلامان
  • قلعه های تاریخی زابلقلعه چهل دختر زابل، قلعه رستم زابل
  • آرامگاه های تاریخی زابل : آرامگاه خواجه غلطان زابل، آرامگاه سید غلام رسول
  • کاروانسرای تاریخی زابل : کاروانسرای فرنگی زابل
  • موزه تاریخی زابل : موزه مردم شناسی سیستان زابل
  • سایر جاذبه های تاریخی زابل : ارگ خان ملک کیانی، گمرک بلژیکی‌ها زابل، دهانه غلامان زابل

مراکز خرید زابل

به دلیل واقع شدن شهر زابل در یکی از مناطق محروم کشور، تعداد مراکز خرید در آن انگشت شمار می باشد. اما همان مراکز خرید موجود، دارای فضایی جالب و منحصر به فرد هستند. از جمله این مراکز می توان به بازار قدیم زابل که به بازار ناصرالدین شاه نیز شهرت دارد اشاره کرد، بنای این بازار حدود 150 سال قدمت دارد که جزو قدیمی ترین بازار های استان سیستان و بلوچستان نیز می باشد. همچنین جمعه بازار این شهر از دیگر بازار های آن محسوب می شود که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

  • مراکز خرید زابل : بازار قدیم زابل، جمعه بازار زابل

هتل های زابل

به علت وجود جاذبه های گردشگری تاریخی در زابل، دو هتل دو ستاره جهت خدمت رسانی به گردشگران و کسانی که با تور زابل گردی به این شهر سفر می کنند در مرکز این شهر ساخته شده اند. لیست هتل های زابل به شرح زیر می باشد.

  • هتل های دو ستاره زابل : هتل آرام زابل، هتل لاله نیمروز زابل

سوغات و صنایع دستی زابل

سوغات صنایع دستی زابل نیز همانند بخش های دیگر سیستان و بلوچستان، هنر دست زنان آن است. از جمله صنایع دستی زابل می توان به پشتی و گلیم‌ بافی، قالی‌ بافی، حصیربافی و تولید ابزارآلات موسیقی اشاره کرد.علاوه بر این نان و شرینی های محلی زابل بسیار شهرت دارند که از جمله آن ها می توان به کلوچه خرمایی و قندی، نان‌ روغنی و چلبک اشاره کرد.

نقشه شهر زابل

شهر زابل در شمال شرقی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. این شهر از شمال به شهرستان نیمروز، از شرق به هیرمند و از جنوب و غرب به شهرستان هامون راه دارد. مختصاف جغرافیایی این شهر 31 درجه و 2 دقیقه عرض شمالی و 61 درجه و 39 دقیقه طول شرقی می باشد. در تور گردشگری زابل شما می توانید نقشه ورودی این شهر را از معابر ورودی آن دریافت کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید