برج شاطر اردبیل

17479 ۱۳۹۵/۰۲/۱۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 6 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

تاریخچه برج شاطر گنبدی شهر اردبيل که یکی از آثار های باستانی اردبیل هم به شمار میرود مربوط به اواسط دوره ایلخانی است.

برج شاطر اردبیل کجاست؟

معنای برج در لغت، بنای بلند و باریک استوانه ای یا چند پهلو می باشد که از این بنا برای دیده بانی و دفاع در برابر بیگانگان مورد استفاده می گشته است. برج های ایران به شکل حصاری استوانه ای و مستقل بنا به کاربرد مورد نظر از آن در نزدیکی شهرها یا قلاع، متصل به استحکامات قلعه و نیز در سوی در ورودی کاروانسراها ساخته می شده است.

استان اردبیل یکی از استان های در خور توجه گردشگری در کشور عزیزمان ایران می باشد که شهر اردبیل آن از لحاظ ویژگی های منحصر بفرد تاریخی، طبیعی و اقلیمی، مهم ترین امکانات گردشگری استان را بالقوه و بالفعل در اختیار گرفته است.

در این مطلب می خواهیم شما را با یکی از برج های تاریخی استان اردبیل آشنا نماییم.

عکس برج شاطر اردبیل

برج شاطر اردبیل در روستایی به نام صومعه بنا شده است. این برج در فضای وسیعی واقع شده که در پیرامونش تپه های باستانی با فواصل مختلف قرار گرفته است. اکثر این تپه ها مربوط به دوران پیش از اسلام بالخص دوره اشکانی است. نمای داخلی برج شاطر گنبدی اردبیل استوانه ای است و نمای بیرونی آن ده ضلعی با طول اصلاع 63 متر می باشد. هم چنین ارتفاع ازاره های سنگی 5 متر  بوده که مرکب از چهار برج سنگ تراش است.

در ضلع شرقی برج شاطر در اردبیل، ورودی برج مشاهده می شود که در بالای پایه سنگی قرار گرفته است. از کتیبه و پوشش بنا چیزی باقی نمانده به همین دلیل با توجه به شیوه معماری برج شاطر و شباهتش به مقبره چلبی اوعلو در سلطانیه، چنین برداشت می شود که این برج احتمالا از بناهای قرن هشتم هجری است. برج شاطر به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برج شاطر گنبدی شهر اردبیل یکی از جاذبه های تاریخی این شهر به حساب می آید که در تاریخ ۷ مهر ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۱۸۹ به فهرست آثار ملی ایران اضافه شد.

آدرس برج شاطر اردبیل : اردبیل، روستای صومعه، محدوده جاده گاز

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید