ییلاق سوباتان گیلان

12366 ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 2 امتیاز : 5]
آدرس

 

ییلاق سوباتان کجاست؟

ییلاق سوباتان یکی از سرسبزترین مناطق ایران است که در نزدیکی شهرستان لیسار و در 36 کیلومتری شمال غرب تالش واقع شده است. این ییلاق دارای طبیعتی بکر و دست نخورده می باشد و اطراف آن کاملا با جنگل های زیبای تالش احاطه شده است.

عکس ییلاق سوباتان

اکثر مردم ییلاق سوباتان تالش در فصل هایی همچون پاییز، بهار و تابستان به لیسار ییلاق می کنند. بهترین زمان سفر به ییلاق سوباتان وقتی است که چشمه های گوارایش شروع جوش و خروش می کنند و هوای پاک و مطبوعش بوی زندگی می دهد. ییلاق سوباتان بهترین منطقه برای تفریح در فصل گرم تابستان است. چندی پیش در این منطقه گورهای چندین هزار ساله کشف شد و مشخص شد که این مناطق بسیار قدمتی و تاریخی هستند.

وجه تسمیه ییلاق سوباتان در تالش دلایل زیادی دارد، برخی از ساکنین لیسار معتقد هستند که سوباتان ریشه در گویش ترکی داشته و به معنی فرو ریختن آب است. یعنی “سو” به معنی “آب” و “باتان” به معنی فرو رفتن است. دلیل این نام هم آن است که در این ییلاق آب باران به درون حفره هایی فرو می رود. اما دلیل دیگری هم وجود دارد، برخی دیگر بر این باورند که “سو به معنی “گلپر” و “باتان” به معنی “روییدن” می باشد، زیرا در اکثر قسمت های این منطقه گیاهی به نام گلپر رشد می کند به همین دلیل به آن سوباتان می گویند.

ییلاق سوباتان حدود 1900 تا 2500 متر از سطح دریا فاصله دارد. زمستان های این منطقه بسیار سرد است آنقدر سرد که ساکنین آن  با شروع فصل زمستان و برخی دیگر در اواخر فصل پاییز به دامنه های البرز و نزدیکی دریای خزر کوچ می کنند. آب و هوای سوباتان در فصل تابستان به دللی وزش بادهایی که از شمال می آید بسیار خنک و معتدل است. پیش از اینکه به این منطقه سفر کنید باید بدانید با اینکه سالانه گردشگران بسیاری به آنجا سفر می کنند هیچ هتل و یا مسافرخانه یا محلی برای اقامت شان وجود ندارد و در بهترین حالت شاید بتوانند خانه ای را برای چند روز اجاره کنند و یا در خانه ساکنین این منطقه بمانند.

از طرف دیگر باید بدانید که در ییلاق سوباتان هیچ امکانات رفاهی خاصی هم وجود ندارد، حتی گاز کشی و یا برق کشی هم نشده و مردم برای تامین برق مورد نیاز شان از موتورهای برق استفاده می کنند. اکثر ساکنین این ییلاق به شغل دامداری مشغول هستند و در خانه های کاهگلی زندگی می کنند.

در این منطقه جاذبه های گردشگری طبیعی زیادی وجود دارد. اگر به طبیعت گردی علاقه داشته باشید می توانید از غار گنجخانه، دریاچه نئور، گودال های سنگی، دشت گل های شقایق، موزه مردم شناسی، بازارچه سنتی سوباتان، زمین اسب دوانی، جنگل های آلچالق، چشمه باتمان بلاق، پارک طبیعی و دره های سرسبز و زیبا دیدن کنید. برای سفر به ییلاق سوباتان تالش تورهای گردشگری زیادی مانند تور رشت گردی وجود دارد که می توانید با آن ها به این مناطق زیبا سفر کنید و از طبیعت بی نظیر آن نهایت لذت را ببرید.

آدرس ییلاق سوباتان: 22 کیلومتری شهرستان لیسار، 36 کیلومتری شمال شرق تالش، ییلاق سوباتان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید