شهر زیر زمینی کاریز کیش

9660 ۱۳۹۸/۰۷/۳۰
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس

شهر زیر زمینی کاریز کجاست؟

جزیره کیش یکی از پر جاذبه ترین جزایر ایران است که اگر قصد بازدید از همه جاذبه های آن را دارید، باید حتما چندین سفر به آن داشته باشید. یکی از این جاذبه های زیبا و شگفت انگیز، شهر قدیمی کاریز کیش است که بدون شک حتما یکبار اسم آن را شنیده اید. این شهر کوچک و پر آوازه یکی از معروف ترین اماکن گردشگری کیش محسوب می شود و سالانه گردشگران ایرانی و خارجی بسیاری از آن دیدن می کنند. شهر زیزمینی کاریز کیش عمقی بیش از 16 متر دارد و قدمت آن متعلق به 2500 سال پیش است.

عکس شهر زیرزمینی کاریز کیش

وجود سقف مرجانی در شهر کاریز کیش سبب شده است تا در مقایسه با دیگر شهرهای زیر زمینی متفاوت باشد. این سقف در گذشته بستری برای آب دریا بوده است و قطرش نزدیک به 7 متر است. سقف مرجانی شهر کاریز پوشیده از صدف و آبزیان دریایی است که تبدیل به فسیل شده اند و خیلی راحت می توانید آن ها را تماشا کنید. بر اساس تحقیقاتی که بر روی این فسیل ها در دانشگاه مونیخ  آلمان انجام شده است، قدمت این سقف حدود بین 53 تا 570 میلیون سال است.

شهر کاریز در جزیره کیش دو رشته دارد که از دو مسیر که در واقع دو سوی جزیره صفین و باغو هستند سرچشمه گرفته و پس از پیمودن مسیری به مجموعه فرهنگی سیاحتی کاریز می رسند و به 3 رشته تبدیل می شوند. در این بخش آب جریان پیدا کرده و به شهر حریره متصل می شود.

در طول این مسیر که آب می گذرد حدود 274 حلقه آب چاه وجود دارد که 74 حلقه از این چاه ها در شهر زیرزمینی کاریز قرار گرفته است. اگر در حین بازدید از این شهر کوچک به سقف آن نگاه کنید متوجه یک حلقه چاه خواهید شد که در لایه های مرجانی با زخامت 7 متر ایجاد شده است شکلی مخروطی دارد.

آبی که در این شهر کوچک وجود دارد در واقع حاصل باران های سالانه است که در این منطقه رخ می دهد. مرجان هایی که در این کاریز وجود دارند، دارای مزایای بسیاری برای آب هستند و یکی از مهم ترین مزایای آن تصفیه شدن آب است که در لایه گل مارن ذخیره می شود و سپس در قنات ها جریان پیدا می کند. ساکنانی که در این منطقه بودند از آب این قنات ها استفاده می کردند و یا اینکه آن را با محصولات دیگر شهرها عوض می کردند.

زیرا در قرن 5 و 6 هجری کیش یکی از مهم ترین مراکز تجاری دریای عمان و خلیج فارس محسوب می شد و آب آشامیدنی اش در میان شهرها و کشورهای دیگر بسیار با ارزش بود. شهر کاریز در کیش همیشه و در هر فصلی آب و هوایی خنک دارد و هیچ موقع تغییر نمی کند به همین دلیل فرقی ندارد که در چه فصلی از سال به آن سفر کنید چراکه همیشه خنک است و دمایی مناسب دارد.

متاسفانه شهر زیر زمینی کاریز در کیش در گذشته به حال خود رها شده بود و هیچ گردشگری هم به آن سر نمی زد اما با گذشت زمان رفته رفته مردم به دلیل آب شیرین و هوای خوبش و خصوصا بافت های فسیلی آن جذبش شدند و همین سبب شد تا توجه بسیاری از سرمایه گذاران هم به آن جلب شود و آنان را برای بازسازی این شهر تاریخی ترغیب کند. این شهر در سال 1378 دوباره مورد توجه مردم و عده ای از سرمایه گذاران قرار گرفت و به عنوان یکی از مجموعه های مهم تاریخی کیش احیا شد.

آدرس شهر زیر زمینی کاریز: استان هرمزگان، جزیره کیش، بلوار میرمهنا، حدفاصل میدان المپیک و میدان فارور
لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید