تور اصفهان گردی

قبل از سفر به اصفهان حتما این مطلب را بخوانید 16186 2017/11/22
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 7 امتیاز : 5]
تاریخچه: از مراجعه به منابع موجود در تاریخ کهن سرزمین مان چنین بر می آید که کلمه اسپاران، بطلمیوس، سپاهان، پهلوی، اصفهان عرب و اصفهان امروز لفظی قدیمی است و به احتمال قریب به یقین کلمه ای پهلوی است و ریشه قدیمی تر از پهلوی آن مکشوف نیست.

اصفهان، معروف به نصف جهان است. در تور اصفهان گردي با بناهای تاریخی و طبیعتی بکر و فوق العاده زیبا برخورد می کنیم که همواره برای ایرانیان خاطره ساز بوده و هست. شهر اصفهان تعریف و تمجید همگان را برمی انگیزد و امکان ندارد در سفر به اصفهان، ناراضی برگردیم. اصفهان یکی از برترین و پرآوازه ترین مقاصد گردشگری و یکی از بزرگترین شهرهای تاریخی ایران زمین می باشد. جاذبه های توریستی اصفهان مانند میدان تاریخی نقش جهان، سی‌ و سه پل، مساجد قدیمی و … همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته اند.

در تور اصفهان گردی زمانیکه با مردم اصفهان روبرو میشویم متوجه می شویم که به زبان فارسی و لهجه اصفهانی صحبت می کنند. از ویژگی های لهجه اصفهانی اضافه کردن حرف “س” به آخر واژگان می باشد، که به جای واژه “است” استفاده می شود.

اصفهان گردی,تور اصفهان,جاذبه های تاریخی اصفهان
اطلاعاتی درباره شهر اصفهان
جمعیت
1.800.000 نفر
مساحت
550 کیلومتر مربع
کدپیش شماره شهری
031
تاریخ ثبت شهر
1286

بهترین فصل سفر به اصفهان

اقلیم شهر اصفهان در شمال و شرق از منطقه کویری تأثیر گرفته و در جنوب به جهت وجود کوه صفه از هوای خنک تری بهره مند شده است. آب و هوای ابن شهر به طور کلی معتدل و خشک است و مقدار بارش باران و برف به نسبت کمی وجود دارد. در اصفهان حداکثر درجه حرارت تابستانش ۴۰ درجه سانتی گراد است که فصل گرم و خشک را می سازد. در تور اصفهان گردی باید در نظر داشته باشیم که استان اصفهان با توجه به تفاوت ارتفاعات در مناطق مختلف، دارای 3 نوع آب و هوا است. در این استان فصول چهار گانه کاملاً مشخص بوده، تابستان ها ملایم و زمستان های سرد و پر از برف دارد. آب و هوای بسیار خشک تا خشک گرم، آب و هوای نیمه مرطوب تا مرطوب سرد و آب و هوای نیمه خشک. به همین دلیل اصفهان جزو مناطق خشک و نیمه خشک کشور محسوب می گردد.

جاذبه های گردشگری اصفهان

اصفهان در منطقه ای نیمه بیابانی در مرکز ایران و در کنار زاینده رود واقع شده است که از کوه های مرکزی ایران در استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه می گیرد و به باتلاق گاوخونی می ریزد و از مراکز گردشگری، فرهنگی و اقتصادی ایران محسوب می گردد. زاینده رود بزرگترین رود فلات مرکزی ایران از کوه های مرکزی ایران سرچشمه گرفته و از میان اصفهان می گذرد. همچنین جنگل ناژوان از مناطق خوش آب و هوای حاشیه زاینده رود می باشد.

از دیگر مناطق طبیعی قابل گشت و گذار در تور اصفهان گردی می توان به کوه کلاه قاضی و کوه صفه اشاره کرد. منطقه کلاه قاضی، یک پارک ملی است با نام پارک ملی کلاه قاضی که محل زیست جانوران زیادی مانند کل، پازن، بز، آهو و عقاب می باشد.

در ادامه به بررسی جاذبه های موجود در اصفهان خواهیم پرداخت.

جاذبه های طبیعی اصفهان

اصفهان برای خودش یک ایران است. با همان تفاوت در اکوسیستم، آب و هوا و اقلیم. سالانه میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی می باشد که از اصفهان بازدید می کنند که بیشتر تورهای اصفهان در فصل بهار و به ویژه در ایام نوروز صورت خواهد گرفت.

 • پارک های داخل شهری اصفهان: بوستان جنگلی ناژوان، دهکده تفریحی زاینده رود، پارک ملی و پناهگاه حیات وحش قمیشلو، پارک مشتاقو و … .
 • غارهای خارج از شهر اصفهان: غار اَرازه، غار اژدها، غار افغان، غار افوس، غار باباجابر، غار پریان، غار پری هول، غار کوکولو و … .
 • سدهای اصفهان: سد برزگ، سد زاینده‌ رود، سد گلپایگان، سد چشمه لنگان، سد خمیران، سد رامشه، سد قادر و … .
 • کوه های شهر اصفهان: کوه دنا، کوه شاهانکوه، کوه دالانکوه، کوه آخوره، رشته کوه کرکس، رشته کوه ماهدشت، کوه فردان، کوه علی جوق و … .
 • آبشارهای طبیعی اصفهان:  آبشار شالورا، آبشار کرد علیا، آبشار آب ملخ، آبشار سمیرم، آبشار خَفر، آبشار بی بی سیدان، آبشار سیاه دره، آبشار پشندگان، آبشار پونه‌ زار، آبشار شاه لولاک و  ….
 • مناطق تفریحی طبیعی: جلگه اصفهان، حیات وحش و منطقه حفاظت شده کلاه قاضی، باتلاق گاو خونی و  ….
 • چشمه های دیدنی اطراف اصفهان: چشمه آب معد‌نی ورتون، چشمه لنگان، چشمه بابا احمد، چشمه مرغاب، چشمه شیربرنجی، چشمه آب ملخ، چشمه سراب افوس، چشمه خوانسار، چشمه ابیانه و  . …
 • باغ های اصفهان: باغ پرندگان اصفهان، باغ گل ها، باغ غدیر اصفهان و … .

جاذبه های تاریخی اصفهان

در تور اصفهان با شهری سرشار از آثار هنری و تاریخی برخورد می کنیم که میدان نقش جهان، مسجد امام، سی و سه پل، پل خواجو، پل مارنان، مسجد جامع، مسجد سیّد، مسجد شیخ لطف الله، منار جنبان، برج کبوترخانه، گذر چهارباغ عباسی، سبزه میدان، کاخ چهل ستون، آتشگاه اصفهان، کاخ عالی‌ قاپو، کاخ هشت بهشت، کلیسای وانک، حمام علیقلی آقا، قلعه فارفا، مناره باغ قوشخانه، مناره دارالضیاء، تالار اشرف، مناره چهل دختران، مناره ساربان، مناره زیار، مناره راهروان، مناره مسجد علی، مناره بخت آغا، مناره غار، مناره مسجد شعیا، سردر خانقاه ابومسعود، سردر زاویه درب کوشک، سردر قیصریه، مناره های مسجد شاه، سردر مسجد جورجبر، سردر خانقاه نصرآباد، آتشگاه کوه سنگی و هتل عباسی از بارزترین آنها هستند.

 • مدارس اصفهان: مدرسه چهارباغ، مدرسه مادر شاه، مدرسه صدر خواجو، کتیبه آقا کافور، کتیبه مدرسه مریم بیگم، مناره گلدسته، مدرسه جده، مدرسه میرزا حسین، مدرسه کاسه گران، مدرسه ملا عبدالله، مدرسه شمس آباد، مدرسه نیماورد، مدرسه جلالیه و … .
 • مساجد اصفهان: مسجد شاه، مسجد شیخ لطف الله، مسجد حکیم، مسجد جامع اصفهان، مسجد جامع رهنان و … .
 • مقبره های اصفهان: مقبره خواجه نظام الملک و ملک شاه، آرامگاه مجلسی، آرامگاه میرعماد، آرامگاه بابا قاسم، آرامگاه میرفندرسكی، آرامگاه شاهزادگان، آرامگاه واله، آرامگاه همای شيرازی، آرامگاه پیربکران، آرامگاه بابارکن الدین، آرامگاه بابا قاسم، آرامگاه میرزا رفیعا، آرامگاه صائب تبریزی، آرامگاه خوانساری، آرامگاه خواجه سعد، آرامگاه نصر آبادی، آرامگاه میرمجدالدین، آرامگاه الراشد بالله، آرامگاه شهشهان، آرامگاه خاتون آبادی، آرامگاه محمد جعفر کاروان سرای مهیار، آرامگاه بخت آغا و … .
 • موزه های اصفهان: موزه حمام علی قلی آقا و … .
 • خانه های تاریخی اصفهان: کاخ عالی قاپو، تالار اشرف، کاخ هشت بهشت، خانه امینیان، چهل ستون و … .
 • پل‌ های اصفهان: سی و سه پل، پل خواجو، پل شهرستان، پل جویی، پل مارنان، پل منارجنبان و … .
 • کلیساهای بزرگ اصفهان: کلیسای جامع وانک، کلیسای بیت لحم مقدس، کلیسای مریم و هاکوپ مقدس، کلیسای سرکیس مقدس، کلیسای یوحنا و … .

مراکز خرید اصفهان

در تور اصفهان علاوه بر مکان های دیدنی و جذاب، آثار و بناهای تاریخی، با بازارهای سنتی و پاساژهای مدرن عظیم و مراکز خرید بسیار شیک و به‌ روز برخورد می کنیم. تلفیق دو دنیای سنتی و مدرن در کنار هم دنیای جدید و چشم نوازی را به وجود خواهد آورد. به افرادی که قصد سفر به اصفهان، و تور اصفهان گردی را دارند، توصیه می شود که حتما سری به این مراکز دیدنی بزنند.

مجتمع تجاری شهر سنتی اصفهان، مراکز خرید مهرسان، مجتمع تجاری اوسان، مجتمع تجاری کوثر، مجتمع تجاری کاویان، مجتمع تجاری نگین، مجتمع تجاری جشنواره، مجتمع تجاری پنج طبقه، مجتمع تجاری آزادی، بازار سپه، مجتمع تجاری انقلاب، مجتمع تجاری سپاهان، مجتمع تجاری گلخانه، مجتمع تجاری افتخار، مجتمع تجاری مارتین، بازار قیصریه، پاساژ جعفری، پاساژ ایفل، پاساژ تخت جمشید، بازار مجتمع تجاری پارک اصفهان، هایپر استار اصفهان، پاساژ ارکیده اصفهان، بازار موبایل اصفهان، مجتمع تجاری عالی قاپو اصفهان، ارگ جهان نما اصفهان، بازار هنر اصفهان، مجتمع تجاری پارسه اصفهان، بازار گل و گیاه اصفهان، مجتمع تجاری مریم اصفهان، بازار فرش اصفهان، مجتمع تجاری ترمه اصفهان، مجتمع چهار باغ اصفهان، مجتمع تجاری باروژ اصفهان

هتل های اصفهان

برای آسایش مسافران و گردشگران در تور اصفهان، سکونتگاه های فراوانی را ایجاد کرده اند. در ادامه نام برخی از هتل های بزرگ این شهر را آورده ایم. فقط بخاطر داشته باشید که هر مکان برای اسکان شما در صورتی مناسب است که بدانید می خواهید چه میزان هزینه ای را در نظر بگیرید و در مورد هتل ها قرار است به هتل چند ستاره بروید؟

 • هتل های پنج ستاره اصفهان: هتل پارسیان کوثر اصفهان، هتل عباسی اصفهان 
 • هتل های چهار ستاره اصفهان: هتل آسمان اصفهان، هتل سفیر اصفهان، هتل آوین اصفهان، هتل شیخ بهایی اصفهان، هتل پارسیان عالی قاپو اصفهان، هتل سنتی بخردی اصفهان، هتل خواجو اصفهان
 • هتل های سه ستاره اصفهان: هتل پارت اصفهان، هتل زنده رود اصفهان، هتل ونوس اصفهان، هتل جهانگردی ماهان اصفهان، هتل پارسیان سوئیت اصفهان، هتل ستاره (صدف) اصفهان، هتل سنتی اصفهان، هتل ساحلی پردیس مباركه، هتل توریست اصفهان، هتل اصفهان اصفهان، هتل آزادی اصفهان، هتل پارتیکان اصفهان، هتل ملک اصفهان، هتل زهره اصفهان، هتل پیروزی اصفهان
 • هتل آپارتمان اصفهان: هتل آپارتمان خاتون، هتل آپارتمان قصر، هتل آپارتمان هشت بهشت

سوغات و صنایع دستی اصفهان

حتما در پایان تور اصفهان گردی خودتان سراغ صوغات این شهر میروید. صنایع دستی اصفهان مانند میناکاری، خاتم‌ کاری و … زینت‌ دهنده خانه های ایرانی با هر سلیقه ای می باشد. علاوه بر صنایع دستى، شیرینى گز و پولکى اصفهان و گلاب قمصر کاشان و شیرینی برشتوک، برنجی، کرکی از مشهورترین سوغات اصفهان می باشند.

نقشه شهر اصفهان

اصفهان شهری است دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوان که برای اطلاع از جایگاه هر کدام از آنها نقشه گردشگری اصفهان از ضروریات سفر به این استان زیبا و پهناور می باشد. با استفاده از نقشه گردشگری اصفهان، گردشگران این شهر زیبا دیگر دچار سردرگمی نخواهند شد. یک تفکر ناب زمانی شکل خواهد گرفت که ما به تمامی هرآنچه که باشد فکر کرده باشیم. گاهی برخی از گردشگران به مساله چگونگی نقشه های هوایی یک شهر فکر می کنند. چرا که برای آنها سوال های متعددی پیش آمده از جمله اینکه یک شهر از بالا چه شکلی است؟ یک شهر از نمای بام چه شکلی دارد؟ آیا راه های ارتباطی و دسترسی ها در نقشه های هوایی همانطور که ما تصور می کنیم دیده می شوند؟ و هزاران سوال دیگر، علاوه بر این دیدگاه برای مسافران و توریست ها به صورت جدی راه ها اهمیت فراوانی دارند و حتی جهت های یک شهر که بیان خوانایی آن شهر است را می توان از روی نقشه های شهری مشاهده کرد.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید