منطقه حفاظت شده سبزکوه لردگان

13787 2017/10/12
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 5 امتیاز : 4.4]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

منطقه حفاظت شده سبزکوه، یک منطقه حفاظت شده می باشد که در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده و گونه های متنوعی از حیوانات مانند پلنگ، خرگوش، گرگ، خرس قهوه ای و همچنین انواع پرندگان را در خود جای داده است. مساحت این منطقه حدود 54 هزار هکتار می باشد.

با بررسی هایی که بر روی توپوگرافی منطقه انجام شد و به دلیل داشتن سرمایه های غنی گیاهی و جانوری، منطقه حفاظت شده سبز کوه از سال 1370 به منطقه حفاظت شده تبدیل شد.


اقلیم منطقه حفاظت شده سبز کوه دارای آب و هوایی نیمه مرطوب با تابستان هایی گرم و خشک و زمستان هایی سرد می باشد به گونه ای که ارتفاعات آن بسیار سرد و برف گیر هستند. در این منطقه رودخانه ای وجود دارد که نامش رودخانه ونک است. دو چشمه بزرگ تنگ زندان و آب سفید، آب این رودخانه را تأمین می کنند. غیر از این چشمه های کوچک تر دیگری در سراسر منطقه پراکنده شده اند که منبع تأمین آب آشامیدنی حیوانات می باشند.


اطراف منطقه حفاظت شده سبزکوه بختیاری روستاهای زیادی وجود دارد و به همین دلیل راه های آسفالت و خاکی برای رسیدن به منطقه موجود است. مانند جاده پاسگاه برجویی و جاده بروجن به لردگان که دسترسی به این منطقه را آسان می کنند.
منطقه حفاظت شده سبز کوه منطقه ای کوهستانی است و بیشتر قسمت های آن ناهموار می باشد. اکثر مراتع در قسمت های مرتفع قرار دارند و شامل 272 گونه گیاهی از 50 خانواده می باشند. گیاهانی مانند گون گزی، کیکم، دافنه شن، زالزالک و گندمیان را می توانید در این منطقه پیدا کنید.
با توجه به اینکه پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده سبزکوه لردگان بسیار متنوع می باشد، زیستگاه های مختلفی را برای انواع جانوران فراهم ساخته که حدود 21 گونه خزنده، 24 گونه پستاندار، 12 گونه ماهی و 4 گونه دوزیست را شامل می شود. البته گونه های بیشتری در منطقه وجود دارند امّا به دلیل شرایط منطقه و صعب العبور بودن برخی مسیر ها در حال حاضر هنوز شناسایی نشده اند.


با توجه به طبیعت زیبا و بکر منطقه و حیات وحش غنی آن، این منطقه شرایط مناسبی را برای گردشگران و محققان به وجود آورده تا بتوانند از پتانسیل های آن استفاده کنند. مکان هایی مانند چشمه تنگ زندان، روستای دورک شاپوری، امامزاده سرپیر، آبشار دره عشق و باغات انار می توانند ساعات خوبی را برای گردشگران رقم بزنند. منطقه طبیعی سبزکوه آدرس سر راستی دارد و پیدا کردن آن راحت است.
با توجه به اینکه راه دسترسی به این منطقه که از جاذبه های گردشگری چهارمحال و بختیاری می باشد، آسان است. نشاط آوران به شما پیشنهاد می کند در فصول بهار و تابستان که هوا گرم تر می باشد از این مناطق دیدن کنید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید