ارگ قورتان اصفهان

17625 ۱۳۹۸/۰۸/۰۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

ارگ قورتان کجاست؟

اصفهان یکی از تاریخی ترین شهرهای ایران است و قدمت و اصالت ایران را به رخ تمام مردم دنیا می کشد چراکه تاریخی ترین و قدمتی ترین جاذبه ها و اماکن را در خود جای داده است به همین دلیل هم به نصف جهان شهرت دارد. این شهر زیبا سالانه میزبان بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی می باشد و یکی از مهم ترین قطب های گردشکری و توریست پذیر در ایران به شمار می رود. ارگ قورتان یکی از همین جاذبه های تاریخی در اصفهان است که قدمت آن مربوط به عهد باستان است.

عکس ارگ قورتان اصفهان

این ارگ در 45 کیلومتری شمال غرب تالاب گاو خونی و 110 کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد و دسترسی به آن بسیار راحت است. بر اساس تاریخ های ثبت شده این ارگ در واقع یک قلعه مسکونی قلمداد شده و متعلق به حکومت بهرام پنج ساسانی می باشد یعنی مربوط به قرن چهارم است. بر اساس تحقیقات باستان شناسی و کاوش هایی که در این منطقه صورت گرفته، یک سری ظروف سفالی قدیمی کشف شده است که قدمت شان متعلق به دوره حکومت هخامنشیان است. قورتان یکی از قلعه های خشتی و گلی است که تا به امروز خراب نشده است. این ارگ از چندین بخش مختلف تشکیل شده است که در ادامه به این قسمت ها خواهیم پرداخت.

ارگ تاریخی قورتان حدود 5 هکتار است و از مصالحی همچون خشت و گل برای ساختش استفاده شده است. حدود 14 برج دیده بانی در این ارگ ساخته شده که یکی از آن ها به دلیل طغیان رودخانه زاینده رود تخریب شده است. قطر دیوار این بنا حدود 3 الی 4 متر است و حصارهایی که دور تا دور قرار دارد  حدود 9 متر می باشد و به طور کلی ارتفاع قلعه هم 12 متر است. این ارگ دارای دو دروازه است که یکی از دروازه ها در ضلع شمالی و دیگری در ضلع جنوبی واقع شده است.

یکی از مجموعه های مهمی که در این قلعه وجود دارد مسجد اهله است که با نام مسجد شبستان هم شهرت دارد. این مسجد اکنون تا حدودی تخریب شده و نیاز به مرمت و بازسازی دارد. قدمت قلعه قورتان به 1000 سال گذشته باز می گردد و بناهای قدمتی بسیاری در آن ساخته شده که یکی دیگر از این بناها مسجد بالا است و بر اساس تحقیقات باستان شناسی این مسجد در اوایل اسلام ساخته شده و دارای دو محراب می باشد که بر روی این دو محراب هم تحقیقاتی انجام شده و مشخص شده است که یکی از این محراب ها بسیار قدیمی و دیگری کمی تازه ساز است.

یک بازار قدیمی هم در مرکز این قلعه قرار دارد که از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول آن مخصوص نجار ها و کاروانسراها بوده و قسمت دومش هم مخصوص کسبه دیگر. در این ارگ 4 آسیاب وجود داشته که متاسفانه اکنون چیز زیادی از آن ها باقی نمانده و تنها ساختمانش سالم است.

یکی دیگر از قسمت هایی که در داخل این بنا وجود دارد، آرگاه است که از جنس سنگ هستند و حیوانات را به حرکت در می آورند. نام دیگر این آرگاه ها آسیا است که در آن زمان به نام های آرگاه میر مهدی، آرگاه  حاج میرزا توکلی، آرگاه حسینعلی و آرگاه حاج ابراهیم شهرت دارند.

ارگ قورتان اصفهان یکی از جاذبه های تاریخی این استان است که شما می توانید در تور اصفهان گردی از این مکان دیدن کنید.

آدرس ارگ قورتان اصفهان: 110 کیلومتری اصفهان، روستای قورتان، ارگ قورتان

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید