روستای گوغر بافت کرمان

34321 2017/01/15
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 12 امتیاز : 4.3]

حتما نمی دانید گوغر کجاست؛ روستای گوغر کرمان، روستایی آباد و برقرار است که در مرز بین دو شهر بافت و جیرفت کرمان واقع شده است. ارزش و اهمیت روستای گوغر بافت، از جاذبه های گردشگری کرمان، از دو منظر قابل بررسی می باشد؛ یکی از منظر سرسبزی، باغات و جامعه عشایری در دل کویر و دیگری از منظر تولید فرش های دست باف با نقش افشاری که از صنایع دستی کرمان به شمار می آیند و آوازه و شهرت این نوع از فرش در تمامی اروپا و آمریکا گسترش یافته است.


در گذشته های نه چندان دور ایل افشار در این منطقه سکونت داشته اند و بافندگان چیره دست و هنرمند ایل، اقدام به احداث دارهای قالی و بافت قالی های خوش نقش افشار می کردند. اما رفته رفته با توسعه شهرنشینی و افزایش مهاجرت از روستا به شهر ایل افشار نیز این منطقه را ترک کرده و راهی کلان شهرهایی چون اصفهان و تهران شدند.


ما پس از جستجوی بسیار از بومیان منطقه نتوانستیم حتی یک دار قالی به سبک بافندگان قدیم پیدا کنیم؛ در روستای گوغر که در گذشته کانون گرم و فعال بافندگان فرش بوده امروزه به جز یک دار قالی خابیده و چند دار قالی کوچک اثری از فرش اصیل نقش افشار وجود ندارد. این دار قالی نیز به همت چند بانوی بازمانده از ایل افشار که در روستا سکونت دارند برپاست که هنوز هم عاشقانه سعی دارند این هنر و صنعت قدیمی را پابرجا نگاه دارند.


روستای گوغر، روستایی خوش منظر و کهن است که مردمی صمیمی و میهمان نواز دارد. چشم اندازهای زیبا، باغات سرشار، زندگی عشایری و سنتی که هنوز در آن جاری است می تواند عاملی برای جذب گردشگران داخلی باشد و مکانی که آدمی را برای ساعاتی از هیاهوی شهرهای شلوغ دور کند و روح تازه ای به او ببخشد.

ایرج مرادی

در ذیل دیگر عکس های روستای گوغر بافت کرمان را می بینید که توسط استاد مرادی عزیز به صورت اختصاصی برای سایت نشاط آوران تهیه شده است:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید