آبشار پونه زار فریدون شهر

15505 2019/08/17
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آبشار پونه زار کجاست؟

آبشار پونه زار یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی در اصفهان می باشد که در دره ای به همین نام واقع شده است. آبشار پونه زار در فریدون شهر در ارتفاعات زاگرس مرکزی قرار گرفته و دارای چشم اندازی بی نظیر و خارق العاده است.

عکس آبشار پونه زار فریدون شهر

آبشار پونه زار که دارای آبی گوارا و خروشان است با ارتفاع 75 از کوه های زاگرس سرچشمه می گیرد. این آب در واقع آب ذوب شده برف ها و یخچال قله های متعدد در زاگرس است که بعد از طی کردن مسیری نه چندان دور به رود های هیرکان، و دیگر مناطق کوهستانی ریخته و سپس به غرب استان اصفهان سرازیر می شود.

پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است اگر به آنجا بروید می توانید شاهد درختان انبوه زرشک وحشی باشید که در میانه راه رویش کرده اند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این منطقه مشخصات توپوگرافی آن است. اکثر چشمه های پر آب نزدیک آبشار پونه زار به سمت غرب منتهی شده و به سرچشمه رود دز می ریزند.

آبشار پونه زار اصفهان دارای سرچشمه های زیادی است یکی از این چشمه ها 2 الی 3 کیلومتر با آن فاصله دارد و در بین راه چندین چشمه دیگرنیز وجود دارند که به آن اضافه می شوند. اکثر این سرچشمه ها آبشار دائمی هستند و معمولا در تمامی فصول سال با چشم اندازی زیبا خود نمایی می کنند.
جالب است بدانید که آبشار پونه زار به یکی از دره های معروف دربند به دره پونه زار منتهی می شود و در نهایت به رودخانه یلان که در منطقه ییلاقی همستان واقع شده است متصل می شود.

بهترین زمان بازدید از این آبشار زیبا فصل بهار و تابستان است. چراکه در فصل زمستان و پاییز، سردی هوا باعث یخبندان این آبشار می شود اما در باقی فصل های سال دارای آبی خروشان و گواراست. آبشار پونه زار در کنار بسیاری از جاذبه های طبیعی و گردشگری واقع شده به همین دلیل هر ساله گردشگران زیادی به این منطقه می روند و معمولا فصل تابستان جز یکی از شلوغ ترین فصل های سال در این منطقه است.

خوشبختانه مسیر دسترسی به آبشار پونه زار فریدون شهر بسیار راحت است و شما می توانید از جاده های مختلفی به مسیر آن دست یابید. از جمله مسیرهایی که برای دسترسی به آبشار فریدون شهر وجود دارند، می توانیم به جاده شیخ شبان، روستای کمیشک، اسکندری، خویگان، شهر کرد، سنیگرد و به شهر داران اشاره کنیم. در این مسیر می توانید به روستاهای صادقیه، خویگان، برف انبار و خمسلو هم سری بزنید.

یکی دیگر از راه های دسترسی به مسیر آبشار این است که ابتدا به فریدون شهر رفته و بعد از گذر از روستای چغیورت و 30 دقیقه پیاده روی به آن برسید.
یادتان باشد که فاصله فریدون شهر تا آبشار پونه زار تنها 25 کیلومتر است. اما جاده آن بسیار شیب دار و پر پیچ خم است به همین دلیل حداقل نیم ساعتی طول می کشد تا به پارکینگ آبشار برسید.

 

آدرس آبشار پونه زار: اصفهان، 25 کیلومتری فریدون شهر، آبشار پونه زار

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید