قلعه پور اشرف ایلام

11520 ۱۳۹۷/۱۲/۲۲
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 1 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

قلعه پوراشرف دره شهر کجاست؟

قلعه پوراشرف استان ایلام در 6 کیلومتری شرقی شهرستان دره شهر در دهات شیخ مکان واقع شده است. با توجه به نوشته سنگ روی دیوار ورودی قلعه پوراشرف ایلام، این ناحیه در سال ۱۳۳۵ هجری قمری، در دره شهر بنا به فرمان محمد خان اشرف ساخته شده است و قدمت این بنا به ۱۵۰ سال قبل بر می گردد.

عکس قلعه پوراشرف

این قلعه از سه طبقه تشکیل شده که یک زیرزمین و برج دیده ‌بانی دارد. در انتها و در مرکز ضلع غربی، یعنی ناحیه ای که برج های دیده بانی قرار دارند، به فاصله های همسان از برج، بخش هایی به شکل تیرکش قرار گرفته اند که نشان دهنده کاربرد نظامی از قلعه در زمان های قدیم می باشد

ظاهر خارجی قلعه را با موادی مثل گچ و خاک و ظاهر درونی حجره ها را به وسیله گچ سفید کاری کرده اند. بیشترین مواد استفاده شده در ساختار قلعه، قلوه سنگ و گاهی از آجر برای زینت دادن قسمت هایی مثل بالای در ورودی و برآمدگی های سطح دیوار استفاده می شده است.

بر پایه یادواره محمودیان (1383)، 9 سطر شعر بر روی سنگی نوشته شده که در ورودی شمالی قلعه دیده می شود و هنگام مرمت عمارت در آن یادآوری شده است. در ساخت قلعه از کمان های باربر و زینتی استفاده شده است و دو آبگیر عظیم در مرکز قلعه پوراشرف ایلام وجود دارد که آب آن از نهر های دامنه قلعه مهیا می شود. آب نهر به وسیله آبراهه ای از نهر جدا شده و بعد از عبور از وسط دهات از راسته جنوبی به آبگیر درون فضای قلعه آمده و از قسمت دیگر قلعه بیرون می رود.

آبی که برای استحمام استفاده می شود به وسیله آبراهه ای دیگر و جداگانه از قسمت جنوبی وارد آب انبار حمام می شود و به وسیله کانال هایی که در پایین و دیوار های بارکش حمام نصب شده وارد تعدادی آبگیر می شوند.

بخش های دیگر قلعه عبارت است از سیاه چال در قسمت شرقی قلعه، نرده بان های 2/1 در جریان سطح بام، مخزن و مکان های گردآوری جو و گندم، آشپزخانه، اسطبل در طبقه پایینی و بیرون از قلعه، گودال آب آشامیدنی درون حیاط بنا و ایوان فرش شده با باقی مانده سنگ در مقابل ضلع جنوبی بنا.

بخش های بسیاری از این قلعه ویران شده، اما قسمت های اصلی عمارت در حال حاظر در امان مانده است. با توجه به طراحی ساخت قلعه و مواد به کار رفته در آن می توان فهمید که این بنا مربوط به زمان قاجاریه است. در اواسط تنگه و رو به رو قلعه شیخ، در راه گردش آب رودخانه، اثرات یک آسیاب آبی باقی مانده است که می توان گفت در دوران های قدیم کاربرد داشته اما الان ویران شده است.

قلعه پور اشرف به اواسط دوره اسلامی و یا حتی پیش از آن مربوط میشود. این قلعه استوار از طرف غرب به دیوار کوه، پشت زده و دیوار شرقی آن به همراه سنگ و گچ بلند تر از پشت بام دژ ساخته شده است. جداره قلعه چندین دندانه و برج دیده بانی دارد و نگهدارنده مناسبی برای تنگه و دیوار محسوب می شود. بیشترین فاصله عمودی قلعه ۵/۱۴ متر است. قلعه دارای چهار حجره و فقط یک درب ورودی است.

در قسمت پشت بام قلعه پوراشرف دره شهر، ۱۷ پله از کوه جدا شده که در انتها به قسمت جنوبی دیوار شرقی و منطقه دیده بانی میرسد. پنجره دیدبانی دایره ای مانند است و دره را به خوبی می توان از آنجا دید.

آدرس قلعه تاریخی پوراشرف: ایلام، دره شهر ، شرق شهرستان دره شهر، روستای شیخ مکان.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید