غار شیرآباد گلستان

14638 2017/11/07
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

از گرگان 55 کیلومتر به سمت آزادشهر که برویم، بعد از علی آباد کتول غار شیرآباد را می بینیم که در جنوب روستایی به همین نام قرار دارد. فاصله غار تا روستا حدود 20 کیلومتر است و نزدیک به 240 متر طول دارد. بومیان به این غار، غار دیو سپید نیز می گویند، چرا که معتقدند دیو سپیدی که در شاهنامه ذکر شده، در این غار زندگی می کرده است. غار شیرآباد یا دیو سپید یک غار کاملا طبیعی می باشد و منشا پیدایش آن به احتمال زیاد چشمه ای است که در انتهای آن قرار دارد.

جریان آب درون غار دیو سپید در گلستان بسترهای گلی، استخر و استلاکتیت های مختلفی را ایجاد کرده، همچنین فضای نمناک و هوای مرطوب غار شرایط مناسبی را برای زندگی سمندر کور غارزی پدید آورده است. درون غار مانند همه غارها سرد و بسیار تاریک می باشد؛ بنابراین اگر قصد غارنوردی دارید حتما وسایل و تجهیزات کافی به همراه داشته باشید.

دمای آبی که درون غار دیو سپید گرگان جریان دارد حدود 10 درجه سانتی گراد است و پس از خروج از غار به رودخانه شیرآباد و از آنجا به هفت آبشار جنگلی می پیوندد. در فضای داخل غار به سبب وجود گاز گوگرد نفس کشیدن کمی مشکل می شود که قبل از رفتن به عمق آن باید این نکته را مد نظر قرار دهید. مسیر غار شیرآباد هموار و دسترسی به آن ساده است. پس از طی حدود 200 متر از غار شما به دریاچه ای می رسید که گذر از آن فقط با وسایل غواصی ممکن است.

بومیان منطقه شایعاتی از صداهایی که از داخل غار به گوش می رسد را برایتان تعریف می کنند که به احتمال زیاد به خاطر جریان آب داخل غار و اکوی صدای آن به وجود آمده است.

نشاط آوران به شما توصیه می کند به تنهایی برای اکتشاف غار شیرآباد که از جاذبه های گردشگری گلستان می باشد اقدام نکنید. وجود گاز گوگرد و عمق نسبتا زیاد غار خطرناک می باشد. پس حتما به صورت گروهی و با تجهیزات کافی از غار دیدن کنید و حتما یک نفر که به مسیر غار آشناست را در گروه خود داشته باشید.

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید