کوه برز و منطقه سیاهچال فیروزآباد

15043 ۱۳۹۷/۰۵/۲۴
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 4 امتیاز : 4.5]
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

کوه برز و منطقه سیاهچال کجاست؟

کوه برز و منطقه سیاهچال فیروزآباد را بهشتی گمشده نیز می نامند. کوه برز که به نام همان منطقه نام گرفته است طبیعتی بکر و شگفت انگیزی دارد که جنگل های انبوه و حیات وحش آن در شمال غربی فیروزآباد در مسیر فیروزآباد به فراشبند، حدود 35 کیلومتری از شهر فیروزآباد واقع شده است. دقیقا بین تنگ خرقه و دشت کُل. سیاهچال نیز منطقه ای است که در همین کوهستان قرار دارد و می تواند گفت از زیباترین مناطق طبیعی ایران به حساب می آیند.

کوه برز و منطقه سیاهچال از دیرباز توسط مردمانی که در گذشته آنجا زندگی می کردند نامگذاری شده است. منطقه سیاه چال فیروزآباد مانند قلبی تپنده در بین کوه های فیروزآباد می باشد که علاقمندان و کوهنوردان زیادی را به سمت خود جذب کرده است. نقل قول های زیادی در مورد چگونگی به وجود آمدن این پدیده طبیعی وجود دارد. که دو احتمال بیشتر از بقیه فرضیات به واقعیت نزدیک تر است؛

دلیل اول مربوط می شود به دانه های ریزی که از جنس آلیاژ مس و آهن وجود دارد، آن ها هیچ گونه سنخیتی با خاک اطراف آنجا ندارد و به صورت پراکنده در آن محل پخش شده اند. دلیل دوم احتمال می رود به زلزله ای در روزگاران قدیم در آنجا اتفاق افتاده باشد و باعث شده چشمه کوچکی در بدنه کوه و حفره ای در پایین یک سنگ بزرگ به وجود آمده باشد.

علاقمندان به کوهنوردی به منطقه سیاهچال فراشبند سفر می کنند که بعضی از آن گروه ها، گروه های خانوادگی هستند چون سفر به این مکان نیازی به تخصص خاصی ندارد. البته گردشگران و علاقمندان باید جانب احتیاط را نسبت به خزندگانی مانند مار در این منطقه رعایت کنند. در هر صورت همانطور که گفته شد منطقه سیاهچال فیروزآباد مانند بهشتی گمشده تقریبا ناشناخته می باشد و امید است تا با معرفی بهتر آن باعث ایجاد امکانت در این منطقه باشیم.

البته گردشگران و طبیعت دوستدان باید برای عظیمت به این منطقه خود را برای 4 ساعت پیاده روی آماده کنند و وسایل رفاهی لازم را همراه خود داشته باشند. کلام آخر: اگر از تنگه خرقه به طرف منطقه رهسپار شدید، کوه برز و منطقه سیاهچال فیروزآباد سمت راست شما قرار دارد. این منطقه به دلیل طبیعت بکر و بی نظیرش جزو زیباترین جاذبه های گردشگری استان فارس می باشد.

عکس های کوه برز و منطقه سیاهچال فیروزآباد

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید