آتشکده موشکان ایلام

13335 2017/11/20
لطفا به این مطلب رای دهید
[رای ها : 3 امتیاز : 5]
تاریخچه
آدرس
فاصله مکانی
فاصله زمانی

آتشکده موشکان ایلام قدمت تاریخی دارد و جزو آثار به جا مانده از دوران ساسانی می باشد. این اثر باستانی متعلق به شهرستان دوره ساسانیان و اسلامی می باشد.

آتشکده موشکان در منطقه ای در روستای موشکان واقع شده است که از توابع شهرستان چرداول می باشد. این آتشکده از دوران ساسانیان به یادگار مانده. شهرستان چرداول دارای بناهای تاریخی بسیار زیبا و جذابیست که آثار گوناگونی را در خود جای داده است. در این شهرستان بیش از 180 اثر تاریخی وجود دارد که این منطقه را باارزش و دارای قدمتی دیرینه می کند.

آتشکده موشکان چرداول در شمال استان ایلام قرار گرفته و بین کوه های چرمین و لنه واقع شده است. این منطقه دارای آب و هوای معتدل، آب های خروشان، باغات، طبیعت زیبا، منطقه ای سرسبزی و … می باشد. با توجه به منابع غنی، این منطقه مورد توجه گردشگران و مسافران زیادی قرار گرفته است.

آتشکده موشکان در ایلام یکی از مکان های قدیمی باارزشی است که می تواند گردشگران زیادی را به خود جذب کند. این آتشکده به همراه جاذبه های طبیعی نظر گردشگران خارجی را نیز به خود جلب کرده است. این اثر تاریخی در ارتفاع 500 متری کوه خرمه می باشد و این کوه در ورودی تنگه قیر به فاصله 20 کیلومتری شهر سرابله قرار دارد.

آتشکده تاریخی موشکان ایلام با استفاده از سنگ قلوه رودخانه ای و ملات ساروج نزدیک به قسمت های جنوبی و غربی بخش مرکزی چرداول ساخته شده است. رودخانه چرداول از نزدیکی این آتشکده عبور می کند و آتشکده موشکان بر فراز دره ای که رودخانه از آن می گذرد ساخته شده است.

آتشکده موشکان دارای دو بخش مربعی شکل می باشد که از گوشواره های کنج آن به نظر می آید در این قسمت مربعی مسقف وجود داشته است. آتشکده ساسانیان در ایلام یا همان موشکان ایلام که نام اصلی آن آتشکده سرابله می باشد و در روستای موشکان قرار گرفته به نام موشکان شهرت یافته است. آتشکده چهارطاقی سرابله موشکان در طی سال ها مورد تخریب قرار گرفته اما در سال 1382 کاوشگران میراث فرهنگی توانستند تا زیرزمین این آتشکده را مرمت کنند.

سایر عکس های آتشکده موشکان ایلام و منطقه چرداول در ادامه مشاهده می شود:

لطفا برای لذت بیشتر ما و دوستانتان، در مورد این جاذبه نظر دهید...!

لطفا همه فیلدها را با دقت پر کنید